Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Stobnie Siódmym. Odsłonięto portret lokalnego bohatera. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Stobnie Siódmym miały wyjątkowy wymiar. Podczas wydarzenia otwarto wystawę prac Jakuba Multana „Powstańcy Wielkopolscy” oraz odsłonięto portret powstańca z tych okolic – Józefa Kubasiaka.

Wystawa „Powstańcy Wielkopolscy” Jakuba Multana została otwarta w lutym tego roku w Pleszewie. Na wystawę składa się 13 portretów powstańców wielkopolskich.

- Są to osoby z naszego regionu, które pochodzą z okolic Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza, czy Pleszewa. Do kwerendy naukowej zostały włączone poszczególne placówki oświatowe – szkoły, biblioteki oraz muzea, które włożyły w ten projekt wartość merytoryczną – opowiada Jakub Multan.

Wystawa krąży po okolicy i jest prezentowana w różnych miejscach. Od piątku 10 listopada przez dwa tygodnie można oglądać ją w Zespole Szkół w Stobnie Siódmym.

- Z panem Jakubem Multanem znamy się od wielu lat, dlatego że często współpracuje z nami, prowadząc przeróżne przedsięwzięcia artystyczne dla naszych uczniów. W ubiegłym roku pan Jakub zaprosił nas do współpracy przy przygotowaniu tej wystawy, a my zaproponowaliśmy jednego z powstańców wielkopolskich, który jest związany z naszą najbliższą okolicą. To jest Józef Kubasiak, który mieszkał niedaleko, bo w Chełmcach

Czytaj także:

W uroczystym odsłonięciu portretu wzięła udział prawnuczka Józefa Kubasiaka.

- Pradziadka znam z opowieści rodzinnych, że był bardzo surowym, ale sprawiedliwym człowiekiem. Był wielkim patriotom, ale też rodzinnym człowiekiem. Dla mnie jest to bardzo wzruszające, że uczczono w ten sposób mojego pradziadka – mówiła Paulina Kubasiak.

Po odsłonięciu i prezentacji portretu społeczność szkolna oraz zaproszeni goście wzięli udział w akademii przygotowanej przez uczniów z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Podczas uroczystości społeczność szkolna pochwaliła się też nagrodami, które udało się zdobyć w ogólnopolskich konkursach. Są to mobilna pracownia komputerowa, czyli monitor interaktywny i 16 laptopów uzyskane w ramach „Pracowni kompetencji cyfrowych” oraz w konkursie „Mierzymy się ze smogiem” udało się zdobyć miernik jakości powietrza, który został zamontowany na szkole.

Charakterystyka Józefa Kubasiaka

Józef Kubasiak urodził się 16 marca 1883 r. w Żelazkowie, ojciec Tomasz Kubasiak, matka Waleria Lubiniecka, ok. 1910 roku zamieszkał w Kaliszu. W 1918 należał do Straży Obywatelskiej w Kaliszu był naczelnikiem okręgu. W latach 1920-1930 był kupcem, posiadał swój sklep kolonialny. Był ławnikiem. Zastępował przez krótki okres wówczas urzędującego prezydenta Kalisza- Szarrasa. Około 1938r. kupił posiadłość w Chełmcach koło Kalisza i tam zamieszkał z całą rodziną. Żona Antonina zd. Ława, dzieci Bogumił, Kunegunda i Danuta. Zmarł 4 maja 1963 r. w Kaliszu. Charakterystyka Józefa Kubasiaka została przygotowana na podstawie informacji prawnuczki Agnieszki Niedzielskiej, która przekazała zdjęcia rodzinne.

Zobacz także:

Wyjątkowy Koncert Zaduszny w Kaliszu. Publiczność licznie przybyła do kościoła garnizonowego

Wyjątkowy Koncert Zaduszny w Kaliszu. Publiczność licznie pr...

Opowieść o losach polskich żołnierzy w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Opowieść o losach polskich żołnierzy w Muzeum Ziemiaństwa w ...

Park w Gołuchowie. Młoda krówka w pokazowej zagrodzie żubrów czeka na imię

Park w Gołuchowie. Młoda krówka w pokazowej zagrodzie żubrów...

23 par świętowały złote gody w gminie Ceków-Kolonia

23 par świętowały złote gody w gminie Ceków-Kolonia ZDJĘCIA

Bieg Chrystowskich. Prawie 300 osób biegało w niedzielę w Tłokini Kościelnej

Bieg Chrystowskich. Prawie 300 osób biegało w niedzielę w Tł...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto