Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schola Cantorum w Kaliszu. Uroczysta inauguracja 44. edycji festiwalu w kościele garnizonowym ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Schola Cantorum w Kaliszu. Uroczysta inauguracja festiwalu w kościele garnizonowym
Schola Cantorum w Kaliszu. Uroczysta inauguracja festiwalu w kościele garnizonowym Anna Błaszczyk - Kancelaria Prezydenta Miasta
W niedzielę, 26 czerwca, rozpoczęła się 44. edycja Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej im. Tadeusza Krokosa "Schola Cantorum". Koncert inaugurujący wydarzenie odbył się w Kościele Garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa.

Na młodych muzyków czekają Harfy Eola - złote, srebrne, brązowe i bursztynowe oraz wyróżnienia i nagrody specjalne. Listę nagrodzonych i relację z gali zaprezentujemy w przyszłym numerze "Ziemi Kaliskiej".

Uroczystej inauguracji festiwalu dokonał Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Miasta Kalisza.

- Pandemia zmieniła wiele w naszym codziennym i zawodowym życiu. Miała również wpływ na zmiany w organizacji 44. festiwalu, bo po upływie tego czasu Kalisz wita Was po raz pierwszy nie w zimowym, ale w letnim anturażu. Pewnie jeden z założycieli festiwalu, zmarły niedawno Tadeusz Krokos, nie spodziewałby się, że po 43 latach festiwal będzie nosił jego imię i zmieni nazwę na: "Schola Cantorum" Międzynarodowy Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej im. Tadeusza Krokosa. Zmiana ta pokazuje, że festiwal mimo swojego poważnego już wieku, nadal się rozwija - powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. - Pragnę również powitać młodych plastyków, laureatów ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną". Dziękuję organizatorom za przygotowanie festiwalu i wielu wspaniałych wydarzeń okołofestiwalowych, z których mogą skorzystać mieszkańcy Kalisza i okolic.

Tradycją jest, że podczas koncertu inauguracyjnego występują laureaci festiwalu, który odbył się rok wcześniej.

W programie 44. festiwalu znalazły się koncerty i wystawy prac plastycznych, ale przede wszystkim konkurs, który pozwoli wyłonić tegorocznych zdobywców Harf Eola. Zwycięzców muzycznych zmagań poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w środę, 29 czerwca, w Auli im. prof. Jerzego Rubińskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Od ponad 40 lat Miasto Kalisz otacza szczególnie troskliwą opieką nasz festiwal, za co my, scholowicze, jesteśmy ogromnie wdzięczni - powiedziała Małgorzata Jackowska, dyrektor artystyczny festiwalu.

Jak informują organizatorzy, festiwal "Schola Cantorum" zmienił zasięg i swoją nazwę, przyjmując imię długoletniego dyrektora artystycznego, Tadeusza Krokosa. Od tego roku zespoły mogą też ubiegać się o Tytuł Ambasadora Festiwalu, a Rada Artystyczna ma uprawnienia do przyznania Nagrody Specjalnej im. Tadeusza Krokosa wyróżnionemu instruktorowi.

Zobacz także:

Festyn Gołuchowski. Big Cyc zagrał nad zalewem w Gołuchowie ...

Koncert White 2115 w Kaliszu. Na Polach Marsowych bawiły się...

Aglomeracyjny Dzień Seniora i Zdrowia w Kaliszu. Atrakcji ni...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto