Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Kingi Popieli "fajnie, miło, kolorowo" w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wystawa Kingi Popieli "fajnie, miło, kolorowo" w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Wystawa Kingi Popieli "fajnie, miło, kolorowo" w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu Jakub Seydak
W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu można oglądać wystawę Kingi Popieli "fajnie, miło, kolorowo". Ekspozycja będzie czynna do 8 marca.

Artystka związana obecnie z poznańskim środowiskiem artystycznym dla lokalnej widowni znana jest z prezentacji swoich prac m.in. podczas trzech edycji "A-Kumulacji, Kaliskiego Biennale Sztuki", była także kuratorką tegoż biennale w 2021 roku.

Paulina Olszewska, kuratorka wystawy, w tekście towarzyszącym ekspozycji pisze tak:

- Kinga Popiela poszerza swoją abstrakcyjną praktykę, wychodząc dosłownie z głębi na powierzchnię. Nadal operuje intensywnymi kolorami, ale zmienia charakter komponowanych struktur. Tracą one swój przestrzenny charakter i stają się uproszczone. Malowane są płasko, szerokimi pociągnięciami, jednowymiarowo. Używane intensywne kolory tracą ostrość konturu i rozmywają się. Zyskują przejrzystość, która sprawia, że zachodzące na siebie linie i płaszczyzny przezierają prze siebie, wprowadzając w kompozycje dodatkową głębię.

Sama artystka zdaje się pytać widzów, co czują patrząc. Kinga Popiela twierdzi, że jeśli naszą uwagę skoncentrujemy na dostrzeżeniu koloru, to zauważymy pewne nienamacalne, a jednak wyraziste uczucia. Pojawiające się wrażenia, mają często charakter fizyczny, ponieważ nasze oczy, badając oczywisty urok koloru, rejestrują również jego haptyczne właściwości. Tym samym, poza wizualnymi doznaniami, możemy odczuwać także dużo bardziej złożone i fizyczne impresje.

Dla wszystkich spragnionych dynamiki, kolorów, zabawy z formą wystawa pt. „fajnie, miło, kolorowo” będzie z pewnością także doznaniem pozawizualnym.

W ramach cyklicznego projektu "Postój ze Sztuką" Kinga Popiela stworzyła w 7 witrynach przystanków auto-busowych na terenie Kalisza oryginalne, niepowtarzalne instalacje.

O artystce

Kinga Popiela (ur. 1991, Kalisz) mieszka i pracuje w Poznaniu. Dyplom magisterski obroniła na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w pracowni prof. dr hab. Dominika Lejmana i prof. dr hab. Andrzeja Pepłońskiego. W 2022 roku obroniła pracę doktorską pt. "Postpictor. Ciało narzędziem".

Swoje prace pokazywała na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce oraz za granicą, m.in. w: Galerii Bielska BWA, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Fundacji im. Stefana Gierowskiego w Warszawie, Galerii Wizytującej w Warszawie, Galerii BWA Wrocław Główny, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu czy Galerii Labirynt w Lublinie.

Zobacz także:

Studniówka IV LO w Kaliszu. Tak bawili się maturzyści w osta...

Studniówka Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu. ZDJĘCIA

Ostatki w Mycielinie. To było kolorowe i wesołe „chodzenie z...

Koncert noworoczny orkiestry dętej OSP w Kościelnej Wsi.

Koncert noworoczny orkiestry dętej OSP w Kościelnej Wsi

Kaliszanka w finale The Voice Senior. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto