Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skradziony czy spalony? Co się stało z obrazem "Zdjęcie z krzyża" Rubensa z kaliskiej katedry?

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Skradziony czy spalony? Co się stało z obrazem "Zdjęcie z krzyża" Rubensa z kaliskiej katedry?
Skradziony czy spalony? Co się stało z obrazem "Zdjęcie z krzyża" Rubensa z kaliskiej katedry? Bartłomiej Hypki
W nocy z 13 na 14 grudnia 1973 roku przypadkowy przechodzień zauważył pożar kaliskiej katedry. Ogień strawił zabytkowy ołtarz. Wówczas też doszczętnie spłonął obraz "Zdjęcie z krzyża" autorstwa Petera Paula Rubensa. Albo też zniknął, a pożar miał to zręcznie zatuszować. Fakt jest jeden: obraz znajduje się na ministerialnej liście dzieł zaginionych i jest nadal poszukiwany.

Dzieje obrazu "Zdjęcie z krzyża" Petera Paula Rubensa z kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja były tematem specjalnego spotkania, które odbyło się we wtorkowy wieczór, 12 grudnia i zgromadziło wielu entuzjastów historii. Na zaproszenie prezydenta miasta odpowiedzieli przedstawiciele wielu instytucji i stowarzyszeń - historycy, znawcy sztuki, pasjonaci dziejów miasta, a także świadkowie wydarzeń sprzed 50 lat. Uczestnicy spotkania - blisko dwieście osób - zwiedzili kaliską katedrę oraz kościół oo. franciszkanów.

"Dziwny pożar"

Dziennikarskie śledztwo w tej sprawie przeprowadzili Mieczysław Machowicz i Andrzej Tylczyński.

- Ja myślę, że obraz został skradziony, bo jest mnóstwo takich ciekawych przesłanek choćby ze strony strażaków, którzy opowiadali o tej historii. Jeden ze strażaków, Józef Porada, opowiadał mi, że żeby stopiły się piszczałki na chórze, potrzeba 500 stopni Celsjusza. Cyna topi się w takiej temperaturze. Jak dziwnie ten pożar musiał wyglądać skoro palący się rzekomo obraz wytworzył temperaturę tak wysoką kilkadziesiąt metrów dalej, że stopiły się piszczałki i spadły z chóru - tłumaczy regionalista Mieczysław Machowicz.

- Oficjalna wersja mówiąca o tym, że przyczyną pożaru było zwarcie sieci elektrycznej mija się z prawdą, ponieważ bezpośredni świadkowie np. ks. infułat Stanisław Piotrowski wspominają o tym, że sieć elektryczna była odłączona, a poza tym była wymieniana, a kable, które znalazły się za obrazem to była mieszanina starych kabli, które nie były użytkowane - dodaje Andrzej Tylczyński.

- W tym czasie była "moda" - paliły się kościoły, plebanie, dużo było tego typu pożarów w owym czasie. Teraz tego już nie ma. Prawdopodobnie winą za to można obarczać służby specjalne - mówi Hieronim Marciniak, jeden z uczestników spotkania.

- Dano nam kaski i wtedy przystąpiliśmy do pracy, wchodząc przez zakrystię - wspomina Judyta Dymkowska, która była wówczas pracownikiem muzeum i inwentaryzowała to, co zostało zniszczone podczas pożaru. - Mija 50 lat. Jest ostatni dzwonek, aby wydobyć wszystkie dokumenty.

- Kaliski Rubens nadal budzi ogromne emocje. Dyskusja w ratuszu tylko to potwierdza - podsumował dyskusję w ratuszu Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez kancelarię Prezydenta Miasta we współpracy z Informacją Turystyczną Urzędu Miasta.

O płótnie

Obraz powstał "Zdjęcie z krzyża" powstał w drugiej dekadzie XVII wieku w pracowni niderlandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, który był jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych malarzy swojej epoki. Był to olej na płótnie o rozmiarach około 320 na 212 cm. W 1620 roku Piotr Żeromski, sekretarz króla Zygmunta III Wazy zakupił obraz w Antwerpii i w następnym roku sprowadził do Kalisza. Po kilkunastu latach umieszczono go w ołtarzu kościoła św. Mikołaja, gdzie znajdował się aż do czasu feralnej nocy 13 na 14 grudnia 1973 roku.

Legenda głosi, że niderlandzki mistrz nie otrzymał nigdy całej należności za "Zdjęcie z krzyża". W złości miał przekląć i Piotra Żeromskiego, i samo sprzedane mu za niepełną kwotę dzieło, co miało się przyczynić do jego pechowej i owianej tajemnicą historii.

ZOBACZ TAKŻE:

Wieczór z Viktorem Jędrzejakiem, znanym kaliskim malarzem w miejskiej bibliotece

Wieczór z Viktorem Jędrzejakiem, znanym kaliskim malarzem, w...

Rekonstrukcja historyczna "Wigilia w okopach 1914"

Wigilia w okopach. Rekonstruktorzy przypomnieli wydarzenia z...

Wigilia na kaliskim rynku

Wigilia na kaliskim rynku. Anioły są wśród nas. ZDJĘCIA

Nowa hala sportowa w Kaliszu. Tutaj mecz można rozegrać w ka...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto