Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Kaliszu. Czy uda się przyspieszyć wymianę "kopciuchów" w mieście?

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Radni chcą przyspieszyć wymianę "kopciuchów" w Kaliszu. Tylko czy jest na to szansa?
Radni chcą przyspieszyć wymianę "kopciuchów" w Kaliszu. Tylko czy jest na to szansa? Bartłomiej Hypki
Radni Koalicji Obywatelskiej apelują do władz miasta o przyspieszenie wymiany "kopciuchów" w Kaliszu. Chcą, aby rocznie likwidowano ich około 1300. Wnioskują także o podwojenie ilości naborów wniosków o dotacje na wymianę pieca oraz o zróżnicowanie dopłat.

Miasto podaje, że w ciągu 5 lat (2015-2020) wymieniono w Kaliszu 1765 źródeł ciepła. Do wymiany pozostaje 4153 "kopciuchów".

- Tyle urządzeń powinno zostać wymienionych w ciągu 3 najbliższych lat. Oznacza to, że proces wymiany piecy musi zdecydowanie przyspieszyć. Rocznie należy wymienić ponad 1300 tzw. kopciuchów - tłumaczy radna KO Barbara Oliwiecka w swojej interpelacji do prezydenta Kalisza.

Koalicja Obywatelska wnioskuje również o wprowadzenie co najmniej dwóch naborów składania wniosków o dotację w ciągu roku oraz o zróżnicowanie wysokości dofinansowań - dla domów jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz od wyboru nowego źródła ciepła.

281 wniosków o dotację

Krystian Kinastowski informuje, że w tym roku wpłynęło do ratusza 281 wniosków o refundację kosztów zmiany ogrzewania węglowego na ekologiczne (elektryczne, gazowe, olejowe, z miejskiego systemu ciepłowniczego lub pompa ciepła). Pozytywnie rozpatrzono 271 wniosków (budynki jednorodzinne - 155, budynki wielorodzinne - 116). Wnioski są rejestrowane według kolejności złożenia bez względu na lokalizację.

- Koszty ponoszone na zmianę ogrzewania w domach jednorodzinnych i w nieruchomościach lokalowych mieszczących się w domach wielorodzinnych są porównywalne. Jednakże efekt ekologiczny jest większy w przypadku likwidacji ogrzewania węglowego w domach jednorodzinnych, gdzie zazwyczaj zainstalowany jest kocioł c.o. z którego podczas eksploatacji emisja substancji zanieczyszczających jest dużo większa masowo, od wielkości emisji z innych źródeł ogrzewania typu piec kaflowy, kuchnia węglowa, piec typu koza, itp. Rodzaj wyboru ekologicznego źródła ciepła uzależniony jest zazwyczaj od możliwości technicznych i finansowych mieszkańców Kalisza - tłumaczy prezydent Kalisza.

Dodaje, że decyzja o sposobie i terminie wymiany źródła ogrzewania należy do ich właścicieli. Miasto nie posiada instrumentów mogących przymusić właścicieli nieruchomości do zmiany systemu ogrzewania.

- Tworzenie wszelkiego rodzaju harmonogramów w takiej sytuacji miałoby jedynie formę życzeniową - zaznacza Krystian Kinastowski.

Podkreśla, że rzadkością była sytuacja, gdy właściciel kamienicy dokonał zmiany ogrzewania w całej kamienicy jednorazowo. Zazwyczaj wniosek o refundację kosztów zmiany ogrzewania węglowego na ekologiczne składany jest na każdy lokal z osobna.

Zachęta do wymiany

Miasto Kalisz może jedynie stosować zachęty finansowe, aby tym skusić mieszkańców do wymiany źródeł ciepła. Uchwała Rady Miejskiej Kalisza, na podstawie której udzielane jest obecnie dofinansowanie do zmiany sytemu ogrzewania węglowego na ekologiczne, traci ważność dnia 30 czerwca 2021 r. Termin wejścia w życie nowej uchwały powinien być nie późniejszy niż 1 lipca 2021 r. Jak tłumaczy prezydent miasta, obecnie rozważane jest wprowadzenie mechanizmu dotowania 100 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 6000 zł na nieruchomość, w tym na nieruchomość lokalową.

W nowej uchwale planowane jest też wprowadzenie dwóch terminów na złożenie wniosku o uzyskanie dotacji. Prezydent zaznacza, że ulega przyspieszeniu gazyfikacja miasta oraz budowa sieci cieplnej. W 2020 r. wybudowano ponad 10 tys. metrów bieżących sieci gazowej oraz 514,2 mb. sieci cieplnej. Poszerza to perspektywę możliwości realizacji wymiany systemów ogrzewania węglowego na ekologiczne.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto