Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Startują 63. Kaliskie Spotkania Teatralne. Co nas czeka?

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Startują 63. Kaliskie Spotkania Teatralne. Co nas czeka?
Startują 63. Kaliskie Spotkania Teatralne. Co nas czeka? Bartłomiej Hypki
Szesnaście spektakli i ponad stu siedemdziesięciu artystów z całej Polski! W sobotę, 6 maja, startują 63. Kaliskie Spotkania Teatralne. - Z żadnego spektaklu widz nie wyjdzie zawiedziony - zapewnia Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

- Widzowie przeżyją wiele wzruszeń, czasem smutniejszych, czasem weselszych. Będzie i do płaczu, i do śmiechu. Przyjeżdża do nas ogromna liczba artystów i mam nadzieję, że wyszedł na taki festiwal, który będzie długo pamiętany - mówi Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

9 festiwalowych dni

Każdy dzień 63. KST ma swoją nazwę - klamrę łączącą prezentowane spektakle.

Dzień I: "Magnetyczni mężczyźni". W sobotę, 6 maja o godz. 16 na Scenie Studio CKiS ponownie zobaczymy zespół Teatru Śląskiego w doskonałym "Płatonowie" Antona Czechowa w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

Następnie o godz. 18:30 na Dużej Scenie odbędzie się oficjalna inauguracja 63. KST oraz zobaczymy "Chciałem być" z Teatru Powszechnego w Łodzi. Ta muzyczna komedia w reżyserii Michała Siegoczyńskiego prezentuje subiektywne spojrzenie na fenomen Krzysztofa Krawczyka.

- Spektakl ma dosyć żartobliwą formę. To pogodna opowieść ze znakomitą rolą Mariusza Ostrowskiego - mówi Bartosz Zaczykiewicz.

Dzień II: "Maski". Drugiego dnia zobaczymy spektakle Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz koprodukcję Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Warszawie. "Sceny z egzekucji" w reż. Adama Orzechowskiego z wielką rolą Grzegorza Gzyla to opowieść o walce o władzę, która zostanie zaprezentowana na Scenie Kameralnej dwukrotnie - o godz. 16 i 19.

- To historia ścierania się artysty z władzą, z mecenasami - tłumaczy dyrektor kaliskiego teatru.

O godz. 18 na Hali OSRiR zobaczymy natomiast drugie konkursowe przedstawienie Mai Kleczewskiej - imponujący aktorsko spektakl "Twarzą w twarz" na podstawie scenariuszy i filmów Ingmara Bergmana, w scenografii znanego m.in. z instalacji "Lego. Obóz koncentracyjny" Zbigniewa Libery.

Dzień III: "Pany i chamy". W festiwalowy poniedziałek "Halka" ze Starego Teatru w Krakowie w reż. Anny Smolar. Spektakl oparty na nowatorsko odczytanym libretcie narodowej opery, podważający rodzimy kanon i stereotypy, błyskotliwie syntetyzuje możliwe współcześnie znaczenia dzieła Moniuszki i Wolskiego - godz. 17 na Dużej Scenie.

Dzień IV: "Wieszcze wiecznie żywi". Czwartego dnia na obu scenach Teatru Bogusławskiego ster przejmą polscy klasycy, odczytani w zupełnie nowy sposób. Zielonogórskie "Gusła" w reż. Grzegorza Brala (założyciela Teatru Pieśń Kozła) porwą widzów w żywioł teatru totalnego, gdzie treść wyłania się z wyrafinowanej formy wizualnej, śpiewu i tańca.

- Kto przegapi, ten gapa - mówi krótko Bartosz Zaczykiewicz.

Tego samego wieczoru na Scenie Kameralnej "Sen srebrny Salomei" z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w reż. Piotra Cieplaka - wciągająca, pełna zwrotów akcji sztuka, zaludniona przez niezwykłe, skomplikowane osobowości i sieć nietuzinkowych relacji.

Dzień V: "Rzeczywistości". Festiwalowa środa to kolejne konkursowe emocje. O godz. 17:30 na Scenie Kameralnej "Słabi" z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Nagrodzony Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną tekst Magdaleny Drab to tragikomiczna i równocześnie emocjonalna opowieść o doświadczeniu inności i nieprzystawalności do ogólnie przyjętych norm.

Następnie festiwalowi widzowie przeniosą się na Dużą Scenę, aby zobaczyć bardzo osobistą, a jednocześnie niepozbawioną dystansu i groteski sięgającej komizmu opowieść Mateusza Pakuły "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję". Spektakl jest koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach.

- Po prostu marsz do teatru - mówi dobitnie Bartosz Zaczykiewicz.

Dzień VI: "Kto jest kim". Czwartkowe spektakle będą starały się opowiedzieć o naszych charakterach. O godz. 17:30 "Jednooki król" w reż. Antoniny Choroszy z Teatru Nowego w Poznaniu - miłe spotkanie przyjaciółek po latach przybierze zupełnie nieoczekiwany bieg.

Wieczorem równie zaskakująca "żONa" przygotowana przez Tito Productions/Spektaklove.

Dzień VII: "Artystki/Artyści". W piątkowy wieczór przyglądać się będziemy sylwetkom i dramatom artystek i artystów. Nieszablonowe "Łatwe rzeczy" Anny Karasińskiej z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie na Scenie Studio CKiS przybliżą nam w nietypowej formie opowieść o pracy aktorek. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dwukrotnie, o godz. 18 i 20.

A o godz. 19:30 "Idzie skacząc po górach" kaliskiego teatru według powieści Jerzego Andrzejewskiego, z wielką rolą główną Lecha Wierzbowskiego.

Dzień VIII: "Serca". Nim finałowego dnia poznamy werdykt Jury, zobaczymy jeszcze dwa tytuły. Na Scenie Kameralnej gratka dla fanów pisarza Szczepana Twardocha - "Byk" z Teatru Studio w Warszawie. Grany po polsku i śląsku monodram Roberta Talarczyka, to poruszające zderzenie śląskiej duszy ze współczesnością i jej wyzwaniami.

Zaś na zakończenie prawdziwa uczta teatromana: zespół Teatru Ateneum w Warszawie dwukrotnie zagra na Dużej Scenie spektakl "To wiem na pewno" w reż. Iwony Kempy. Opowieść o rodzinie takiej, jak każda, w której wszyscy widzowie odnajdą siebie i swoje rozterki. W rolach głównych fenomenalna Agata Kulesza, Paulina Gałązka, Przemysław Bluszcz i inni.

- Zabawne, mądre, pouczające - uważa dyrektor kaliskiej sceny.

Jak co roku, jury przyzna nagrody dla najlepszych aktorek i aktorów w kilku kategoriach - Grand Prix, indywidualne nagrody aktorskie, nagrodę za wybitną rolę epizodyczną, nagrodę dla młodej aktorki i młodego aktora oraz wyróżnienia aktorskie. Werdykt poznamy wieczorem w sobotę, 13 maja na uroczystej gali zakończenia festiwalu.

Wydarzenia towarzyszące

Każdego dnia po spektaklach widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które poprowadzi Jacek Wakar - krytyk teatralny, dziennikarz, szef redakcji kultury w PAP. Po rozmowach z twórcami Teatr Bogusławskiego zaprosi do Klubu Festiwalowego w Kontrabas Cafe.

Wejściówki

W kasie będzie można nabyć wejściówki na spektakle, sprzedawane na 15 minut przed rozpoczęciem przedstawień - dostępność będzie uzależniona od liczby wolnych foteli.

Zobacz także:

Matura 2023. Tak było przed egzaminem z języka angielskiego w V LO w Kaliszu

Matura 2023. Tak było przed egzaminem z języka angielskiego ...

Matura 2023. Jak było tuż przed egzaminem z języka polskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu?

Matura 2023. Jak było tuż przed egzaminem z języka polskiego...

Nowa siedziba Oddziału Rehabilitacji Dziecięcej w Kaliszu oficjalnie otwarta

Nowa siedziba Oddziału Rehabilitacji Dziecięcej w Kaliszu of...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto