Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Parafii Prawosławnej im. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu. ZDJĘCIA

ESA, AND
fb/ Krystian Kinastowski - prezydent Kalisza
W niedzielę Parafia Prawosławna im. Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodziła swoje święto. Nabożeństwo celebrował Jego Ekscelencja Atanazy, biskup Łódzki i Poznański.

Cerkiew prawosławna w Kaliszu pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodziła święto parafii. Nabożeństwu przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, prawosławny biskup łódzki i poznański z udziałem duchowieństwa prawosławnego. To uroczystość, która przyciąga wielu kaliszan. Wziął w niej udział również prezydent Kalisza.

Nasze miasto jest dumne z tradycji wielokulturowości. Wyznawcy prawosławia współtworzyli historię Kalisza i mają swój niezaprzeczalny wkład w jego historyczno-kulturowe dziedzictwo. Zabytkowy budynek cerkwi, nawiązujący swym kształtem architektonicznym do form romańskich, usytuowany malowniczo u wejścia do kaliskiego parku, stanowi jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Kalisza i regionu – mówi Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Historia prawosławia w Kaliszu

Wyznawcy prawosławia w Kaliszu pojawili się w połowie XVIII w. i pochodzili z Macedonii. W 1782 r. na wschodniej pierzei rynku zakupili kamienicę i urządzili w niej kaplicę prywatną. Władze miasta przekazały w 1818 r. Macedończykom dawny kościół zakonu franciszkanek na ulicy św. Stanisława. Nowo urządzona cerkiew była pod wezwaniem św. Atanazego.

W 1832 roku w Sali Musztry byłego Korpusu Kadetów urządzono prawosławną cerkiew pułkową p.w.św. Jerzego dla żołnierzy rosyjskich garnizonu kaliskiego. Na początku lat 30 XIX w. założono na terenie wsi Majków, cmentarz prawosławny.

W 1874 r. władze rosyjskie zakupiły od prywatnych właścicieli nieruchomość położoną przy zbiegu ulic Warszawskiej i Placu św. Józefa. W 1875 r. rozpoczęły się prace budowlane. Cerkiew wyświęcono w 1877 r.

Po zakończeniu wojny sobór, jak i budynki parafialne na ul. Niecałej weszły w posiadanie polskich władz wojskowych. W zajętym soborze pietropawłowskim władze wojskowe zamierzały w urządzić kościół garnizonowy. Jednocześnie Rada Miejska Kalisza kierując się racjami historycznymi, moralnymi i architektonicznymi podjęła decyzję o zburzeniu soboru. Po kilkuletnim stanie niepewności, spowodowanym m. in. sytuacją prawną nieruchomości, na której zbudowano sobór, wojsko otrzymało kościół poewangelicki, natomiast świątynia została ostatecznie rozebrana w 1930 r.

W pierwszych latach powojennych, msze sprawowano w kapliczkach cmentarnych na Majkowie i na ul. Górnośląskiej. W styczniu 1921 r. Zarząd Parafii Prawosławnej zwrócił się z prośbą do władz Kalisza o wyrażenie zgody na organizację kaplicy w szkole ewangelickiej na ul. Niecałej. W 1926 r. w odzyskanym budynku parafialnym na ul. Niecałej, Zarząd Parafii Prawosławnej urządził za zgodą władz miejskich kaplicę. W 1927 r. Zarząd Parafii Prawosławnej prosił władze miasta o przekazanie materiałów budowlanych pochodzących z rozbiórki na potrzeby budowy nowej kaplicy.

W 1928 r. rozpoczęto budowę cerkwi na ul. Niecałej. W dniu 7 kwietnia 1929 r. nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego, a we wrześniu 1930 r. oficjalnie oddano cerkiew do użytku wiernych.

ZOBACZ TAKŻE:

Plogging, czyli bieganie i sprzątanie w Lesie Winiarskim. ZDJĘCIA

Warsztaty sportowe dla dzieci na Rajskiej Polanie. ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto