Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości szukają w Kaliszu wolontariuszy

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Akademia Przyszłości Kalisz, Szlachetna Paczka Kalisz
Niesamowite przeżycia i mnóstwo dobrych emocji – właśnie to gwarantuje Stowarzyszenie Wiosna, kiedy wolontariusz wstępuje w ich szeregi. Kaliskie struktury Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości poszukują chętnych, którzy są w stanie dać cząstkę siebie na kilka miesięcy potrzebującym rodzinom, seniorom i dzieciom.

Szlachetna Paczka pracuje przez cały rok, to nie tylko Weekend Cudów w grudniu. Wielu z naszych wolontariuszy ma kontakt ze swoimi rodzinami również po finale. Również w czasie społecznej kwarantanny wolontariusze starali się wesprzeć swoich podopiecznych.

- Okres pandemii utrudnił nam kontakty osobiste z naszymi podopiecznymi, ale wielu z naszych wolontariuszy było w tym okresie w kontakcie telefonicznym z rodzinami, którymi się opiekowali. Wolontariusze organizowali również pomoc w robieniu zakupów dla osób starszych, pomagali w wyprowadzeniu np. pieska. Warto również podkreślić, że dla części podopiecznych realną pomocą w okresie pandemii okazał się zwykły kontakt telefoniczny i fakt, że ktoś o nich pamięta i rozmawia z nimi poświęcając swój czas – mówi Katarzyna Muszalska, liderka Szlachetnej Paczki w Kaliszu.

Teraz przed stowarzyszeniem kolejne ważne zadanie – zebrać wolontariuszy, którzy zechcą wziąć udział w kolejnej edycji Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, która w Kaliszu będzie odbywała się po raz drugi. W zeszłorocznej edycji wzięło udział kilkanaście dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaliszu. Nabór wolontariuszy rusza w lipcu i kończy się w październiku. Wtedy też ruszy kolejna edycja Akademii, skończy się w czerwcu.

- Pierwsza edycja Akademii Przyszłości w Kaliszu spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony naszych podopiecznych jak również osób dorosłych z życia dzieci włączonych do projektu (wspólny cel pomocy dzieciom to współpraca wolontariuszy, koordynatora szkolnego, dyrekcji i oczywiście rodziców). Dzięki pracy wielu osób dzieci z pierwszej kaliskiej edycji mogły mieć szansę na przeżycie wspaniałej życiowej przygody oraz zrozumienie, że wiele w ich życiu zależy od nich samych. Chcąc dalej nieść mądrą pomoc w tym roku trwają pracę nad uruchomieniem drugiego Kolegium w kolejnej szkole – wyjaśnia Anna Kozanecka, liderka Akademii Przyszłości w Kaliszu.

Program, który wspiera dzieci i młodzież jest bardzo prosty - każde dziecko ma osobistego tutora-wolontariusza, z którym spotyka się na indywidualnych zajęciach raz w tygodniu.

- Pokazujemy dziecku świat, do którego w przyszłości może mieć dostęp, umożliwiamy zdobycie doświadczeń, których nie miało szansy do tej pory przeżyć. Poprzez motywację i wsparcie dziecka w jego codziennej pracy. Oczywiście, gdy trzeba wolontariusze pomogą też przy lekcjach swojemu podopiecznemu, ale to ich nieprzymuszona wola, ponieważ nasza praca polega na zupełnie czymś innym. Raczej staramy się szukać rozwiązań jak pomóc dziecku radzić sobie z trudnościami i wspieramy go przy tym, aby wytrwale dążył do celu – tłumaczy Katarzyna Muszalska, jedna z wolontariuszek Akademii Przyszłości.

Wolontariuszem może zostać każda dorosła osoba, która jest odpowiedzialna za podejmowane działania i chce pomagać innym. Wolontariat w obu programach to decyzja na rok zaangażowania w pracę z rodzinami w przypadku Szlachetnej Paczki i pracy z dzieckiem w odniesieniu do Akademii Przyszłości.

- Chętni nie muszą mieć wcześniejszego doświadczenia w wolontariacie. Poprzez odpowiedni system wdrożeń i pomocy wolontariuszy doświadczonych w poprzednich edycjach, każda nowa

osoba zostanie przygotowana do nowej roli. Dzięki udziałowi w projekcie część wolontariuszy odkryło w sobie nowe umiejętności i nauczyło się, że praca nad dziecięcymi trudnościami to również pokonywanie własnych barier. Będąc przewodnikiem podopiecznych musieliśmy być zawsze o krok przed by nasze działania mogły przynieść oczekiwany skutek. Dlatego, pomimo iż nie mamy wymiernych korzyści z wolontariatu to każdy z naszych tutorów dostał coś o wiele więcej możliwość kreatywnego działania i poszerzania własnych umiejętności – mówi Katarzyna Muszalska i dodaje, że wolontariuszy szczególnie cieszył widok uśmiechniętych dzieci, które otwierały się ze spotkania na spotkanie i aktywnie włączały się w zajęcia.

Aby zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki trzeba mieć ukończone 16 lat wtedy po otrzymaniu zgody opiekunów osoba taka może być wolontariuszem wspomagającym pracę zespołu. Jeżeli natomiast ukończyłeś 18 rok życia możesz zostać już pełnoprawnym wolontariuszem zarówno Szlachetnej Paczki jak i Akademii Przyszłości. Aby zacząć własną przygodę z naszymi programami wystarczy dokonać zgłoszenia przez wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie „szlachetnapaczka.pl”.

ZOBACZ TAKŻE:

Ulica Zamkowa w Kaliszu zmieni się w woonerf. Rozpoczynają się prace budowlane

Ulica Zamkowa w Kaliszu zmieni się w woonerf. Rozpoczynają s...

Kalisz: Miasto szykuje się na rozpoczęcie roku szkolnego. Maski i płyn deo dezynfekcji trafił do placówek

Kalisz: Miasto szykuje się na rozpoczęcie roku szkolnego. Ma...

Młodzieżowa Rada Miasta Kalisza po nowemu. Jest propozycja n...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto