Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Sztuka czyni wolnym". Wystawa prac Mieczysława Kościelniaka w kaliskim muzeum ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
"Sztuka czyni wolnym". Wystawa prac Mieczysława Kościelniaka w kaliskim muzeum
"Sztuka czyni wolnym". Wystawa prac Mieczysława Kościelniaka w kaliskim muzeum Bartłomiej Hypki
W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej można oglądać nową wystawę "Sztuka czyni wolnym. Wszystkie strony Mieczysława Kościelniaka". Ekspozycję można oglądać do 31 października.

Dorobek Mieczysława Kościelniaka jest bardzo zróżnicowany, nie sposób go zaszufladkować. Artysta posiadł umiejętność operowania rozmaitymi technikami graficznymi i malarskimi. Z ogromną swobodą sięgał po różne style graficznej i malarskiej wypowiedzi - obok szkiców ołówkiem tworzył zamaszyste prace piórkiem i gwaszem, obok gładkich i laserunkowo wykończonych dzieł bliskich XIX-wiecznemu realizmowi wykonywał prace o strukturze impasto, obok kompozycji budowanych konturem i płaską plamą koloru malował również obrazy nawiązujące do impresjonizmu, ekspresjonizmu, fowizmu i pointylizmu. Na uwagę zasługuje ponadto bogactwo podejmowanych tematów, które przenosi widza w czasie i przestrzeni: do polskich miast i starożytnych ruin, sal koncertowych i gabinetów muzycznych, pracowni XVll-wiecznych mistrzów malarstwa i baraków KL Auschwitz, a nawet na peryferia wyobraźni i sennych majaków.

Trzon ekspozycji stanowią dzieła z prywatnej kolekcji członków rodziny Mieczysława Kościelniaka. To dzięki zaangażowaniu państwa Joanny i Romana Szczepaniaków oraz panów Cypriana Kościelniaka i Piotra Kościelniaka wystawa doszła do skutku w takiej właśnie postaci.

Kuratorką wystawy jest Joanna Stoklasek-Michalak. To historyczka sztuki, ale także projektantka wnętrz, muzealniczka i poetka. Od 2010 r. jest związana z Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Jest autorką kilkunastu artykułów popularnonaukowych z dziedziny regionalnej sztuki, dziedzictwa kulturowego i muzealnictwa.

- Jest to kameleon w sztuce. Myślę, że trzeba obejrzeć dużo jego prac, aby stwierdzić - to na pewno malował Kościelniak, to rysował Kościelniak, tutaj widzę sznyt Kościelniaka. On był bardzo operatywny i wart jest poznania, bo był bardzo utalentowany i wszechstronny. Stąd też ten tytuł, metaforyczny odrobinę "strony Kościelniaka" - mówi kuratorka wystawy.

Ekspozycję można oglądać do 31 października. Wystawa wpisuje się w obchody Roku Braci Kościelniaków w Kaliszu.

Zobacz także:

Święto hip hopu na Małej Plaży w Szałem. ZDJĘCIA

Dożynki parafialne w Rajsku

Dożynki parafialne w Rajsku. Wspólna zabawa z okazji święta ...

Nowa kaplica w Domu Chłopaków w Broniszewicach już prawie gotowa. Poświęci ją sam Prymas Polski abp Wojciech Polak. To będzie wydarzenie!

Nowa kaplica w Domu Chłopaków w Broniszewicach już prawie go...

Tak świętują dożynki w gminie Godziesze Wielkie. ZDJĘCIA

Witacze z humorem zapraszają na dożynki do Jarantowa w gminie Blizanów

Witacze z humorem zapraszają na dożynki do Jarantowa w gminie Blizanów


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto