Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr w Kaliszu: Neony rozświetlają gmach Sceny Kameralnej [ZDJĘCIA]

AND
Neony rozświetlają gmach Sceny Kameralnej w Kaliszu
Neony rozświetlają gmach Sceny Kameralnej w Kaliszu Andrzej Kurzyński
Teatr w Kaliszu: Od piątkowego wieczoru neony rozświetlają gmach Sceny Kameralnej u zbiegu ulic Częstochowskiej i Teatralnej.

Teatr w Kaliszu zdecydował się na ozdobienie Sceny Kameralnej neonem, by podkreślić, że drugi budynek teatru jest dla równie ważny i wyjątkowy jak jego główny gmach.

- Scena Kameralna od teraz będzie miała własną cechę charakterystyczną, by nie musiała już więcej świecić odbitym światem historycznej budowli stojącej po przeciwnej stronie ulicy, lecz wchodziła z nią w dialog. Artystyczne i miejskie neony, do których bogatej tradycji chcemy się odwołać, w urzekający sposób spełniają sprzeczne pragnienia - wyróżniają się w mieście, ale równocześnie harmonijnie wpisują się w jego architekturę. Tak właśnie widzimy rolę naszego neonu w przestrzeni Kalisza - chcemy, by przyciągał do drugiego budynku Teatru, stanowiącego integralną część miasta - podkreśla dyrekcja teatru w Kaliszu.

Jak interpretować zaprezentowany symbol graficzny?

- Dla nas ów znak jest wodą - odbiciem rzeki po przeciwnej stronie. Symbol ten ma połączyć nasze oba budynki i zamknąć je w przestrzenną klamrę -

Autorem projektu jest Darek Błaszczyk/Cókierek - artysta sztuk wizualnych, który specjalnie dla teatru w Kaliszu po raz pierwszy zgodził się na realizację neonu użytkowego. Projekt swój dedykuje profesorom Juliuszowi Żórawskiemu oraz Czesławowi Przybylskiemu.

- Jest to instalacja neonowa poświęcona pamięci autorów jednego z najpiękniejszych gmachów Kalisza - Teatru im. Bogusławskiego - wybitnych architektów okresu międzywojennego, Czesława Przybylskiego (odpowiedzialnego za bryłę budynku) i jego ucznia Juliusza Żórawskiego (wnętrza i przebudowa) - mówi autor projektu.

Neon wykonała kaliska firma - Art Neon Jacka Zamojskiego, znana z wieloletniego doświadczenia i realizacji licznych neonów artystycznych.

Darek Błaszczyk/cókierek, to reżyser, scenarzysta, artysta sztuk wizualnych. Z wykształcenia historyk sztuki i reżyser filmowy. Współtwórca grupy artystycznej Fabryka Cókierków (ze Zbyszkiem Olkiewiczem 1994-2002) oraz Zjednoczenia Artystów i Rzemieślników, autor artystycznych projektów miejskich i multimedialnych ifilmów krótkometrażowych, wokalista i VJ.

Od 2010 współpracuje jako reżyser z Teatrem Polskiego Radia. Współautor i reżyser spektakli: „Re:mix/Wilson//Einstein i inni' (2013), „Orszak weselny/Żałobny rapsod" (2014), „Mistrz manole"(2014). Autor projekcji scenograficznych do spektakli teatralnych: „Obróbka" M.Crimpa w reż. A. Urbańskiego/TR Warszawa (2002) i „Między nami dobrze jest" D. Masłowskiej w reż. G. Jarzyny/TR Warszawa & Schaubühne Berlin (2009) oraz opery „Traviata" G. Verdiego w reż. M. Trelińskiego/Teatr Wielki (2010). Autor monografii „Juliusz Żórawski. Przerwane dzieło modernizmu" (2010).

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto