Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kaliszu odkryto niezwykle rzadką hybrydę kaczki? Zobacz jakie ciekawe okazy pływają po Prośnie. ZDJĘCIA, WIDEO

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Jacek Jerzy Kołata
Kaliszanin Jacek Kołata zaobserwował niezwykle rzadką hybrydę kaczki. Wiele wskazuje na to, że nikt nigdy wcześniej nie sfotografował kaczki podobnej do tej, która pływa po Prośnie. Autor zdjęcia przekazał zdjęcia i filmy do sekcji ornitologicznej Komisji Faunistycznej, z prośbą o potwierdzenie odkrycia. A to nie jedyny wyjątkowy okaz, jaki sfotografował kierownik kaliskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt na Prośnie.

Jacek Kołata jest miłośnikiem zwierząt i pasjonatem fotografii. Podczas obserwacji i fotografowania kaczek na Kanale Bernardyńskim wypatrzył rzadko dotąd ptaka.

Kręcąc ten film myślałem, że mam do czynienia ze Świstunem Zwyczajnym (który tak naprawdę zwyczajny nie jest ponieważ mamy mniej więcej 20 sztuk lęgowych w Polsce - nie znam dokładnych danych, ale krajowa populacja lęgowa jest skrajne nieliczna). Już w trakcie nagrywania zorientowałem się, że to nie jest nasz Świstun - to wtedy zacząłem się jąkać. Przestałem nagrywać i wróciłem do fotografowania

– opowiada Jacek Jerzy Kołata, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kaliszu.

Kaliszanin spotkał prawdopodobnie krzyżówkę świstuna europejskiego (Mareca Penelope) - w Polsce żyje max. 10 par - ze świstunem amerykańskim (Mareca Americana) - żyje w Ameryce Północnej, w Polsce widziany 6 razy w historii. Lęgowa krajowa populacja w Polsce wynosi od 5 do 10 par.

Spotkanie niezwykłe. Mam nadzieję, że nie jedyne. Takie spotkania się nie zdarzają. A teraz, oglądając ten film widzę obok jeszcze samiczkę. Jest para

– cieszy się autor zdjęć i nagrania.

Konsultacje ornitologiczne trwają

Jacek Kołata skonsultował już swoje odkrycie na forach ornitologicznych, ale nie przyniosły one jednoznacznego rozpoznania, a sądząc po zasobach Internetu jeszcze nikt nigdy nie sfotografował takiego ptaka. Pan Jacek kilkukrotnie „polował” na niezwykłą kaczkę z aparatem.

Autor przesłał zdjęcia i filmy do sekcji ornitologicznej Komisji Faunistycznej, z prośbą o potwierdzenie odkrycia.

Co pływa po Prośnie?

Wcześniej kierownik kaliskiego schroniska zauważył inne niezwykłe okazy pływające po Prośnie. Najpierw były to Płaskonosy. Krajowa liczebność lęgowa tego gatunku jest szacowana na 1300-2000 par. A gatunek jest objęty ścisłą ochroną. Na Prośnie pojawiły się też Tracze Nurogęsi. Jest to jeszcze rzadszy od Płaskonosa gatunek. Jego krajową populację lęgową szacuje się na 900 do 1000 par. Możemy też spotkać łabędzie krzykliwe, tracza bielaczka.

Kaliszanin fotografuje dziką naturę. Zobacz niezwykłe ZDJĘCIA

Zobacz także

Niezwykle rzadki ptak pojawił się w Kaliszu na Prośnie koło ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto