MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W toruńskim muzeum można podziwiać XIX-wieczne tablice pochodzące z Kalisza. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
XIX-wieczne tablice nagrobne pochodzące ze zlikwidowanego cmentarza przy kościele filialnym pw. św. Wojciecha na Zawodziu w Kaliszu można podziwiać w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu. Tablice trafiły tam za sprawą Mieczysława Machowicza i jego córki Weroniki Machowicz – Musiał.

W Muzeum Diecezjalnym w Toruniu do 22 września prezentowana jest wystawa pt. „Pamięć przywróci tożsamość”.

- Za sprawą przychylności i bezinteresownej życzliwości wielu osób i instytucji udało się zachować zabytki XIX-wiecznej sztuki funeralnej. To także forma przywrócenia pamięci i tożsamości dawnym mieszkańcom Kalisza, często zasłużonym dla miasta. Wśród tablic zidentyfikowano te poświęcone m.in. prezydentowi miasta, dyrektorowi szkoły, sędziemu trybunału, malarzowi, uczniowi, czy żołnierzowi – przekazuje Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu.

Historia metalowych tablic nagrobnych z Zawodzia

W 2016 roku, podczas remontu dachu kościoła, odnaleziony został zbiór 76 metalowych tabliczek nagrobnych, które przypuszczalnie złożone zostały po likwidacji cmentarza przykościelnego na Zawodziu. Były w złym stanie - blachy skorodowały, drobne elementy dekoracyjne odpadły, a inskrypcje stały się nieczytelne. Obiekty wymagały kosztownej konserwacji.

- Dzięki pomocy i ogromnemu zaangażowaniu Mieczysława Machowicza – rymarza, społecznika, edukatora i popularyzatora wiedzy o dziedzictwie historyczno-kulturowym Kalisza oraz jego córki, Weroniki Machowicz-Musiał, doktorantki na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, tematem konserwacji tabliczek udało się zainteresować dr. hab. Piotra Niemcewicza prof. UMK kierownika Katedry Konserwacji – Restauracji Architektury i Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK – informuje WKST UM w Kaliszu.

Czytaj także:

W Pracowni Konserwacji Zabytków Metalowych Katedry Konserwacji – Restauracji Architektury i Rzeźby, z początkiem 2022 roku rozpoczęły się prace konserwatorsko-restauratorskie 20 najgorzej zachowanych tablic. Pozostałe obiekty zostały przyjęte do pracowni jesienią 2022 roku, a w 2023 roku wykonano ich konserwację. W prace włączyli się również studenci należący do Koła Naukowego Studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, podczas zajęć w Pracowni Konserwacji Zabytków Metalowych pod kierunkiem mgr Agaty Ogińskiej.

Jak się okazało to unikalna na skalę ogólnopolską kolekcja metalowych XIX-wiecznych tabliczek z jednego cmentarza. Najstarsze obiekty można datować na 1816 rok, ostanie pochodzą z 1885 roku. W większości obiekty wykonane zostały z cynowanej blachy stalowej. Wczesne tablice mają kształt tarczy otoczonej wieńcem z liści lub ornamentem pióropuszowym. Tablice powstałe po 1870 roku składają się z tarczy umieszczonej pomiędzy dwoma geniuszami trzymającymi gałązki palmowe, zwieńczone koroną.

Efekty żmudnej pracy konserwatorów i studentów podziwiać można w Muzeum Archidiecezjalnym w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 7, do 22 września. Po tym czasie tabliczki powrócą do Kalisza.

ZOBACZ TAKŻE:

Europejskie Dni Archeologii na Zawodziu w Kaliszu

Europejskie Dni Archeologii na Zawodziu w Kaliszu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto