Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolski wieniec dożynkowy przygotowany przez CKiS w Kaliszu z honorowym wyróżnieniem

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wielkopolski wieniec dożynkowy przygotowany przez CKiS w Kaliszu z wyróżnieniem
Wielkopolski wieniec dożynkowy przygotowany przez CKiS w Kaliszu z wyróżnieniem CKiS w Kaliszu
Wielkopolski wieniec po raz kolejny wziął udział w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP. Tegoroczne Dożynki Prezydenckie odbyły się ponownie w Warszawie, tym razem na dziedzińcu Pałacu Belwederskiego w dniach 10-11 września.

Wieniec ośpiewała Grupa Wieńcowa z Zespołu Krotoszanie i Kapeli z Kociny. To jedenasty wieniec dożynkowy przygotowywany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dla samorządu województwa wielkopolskiego. Wieniec wraz z Grupą Dożynkową zdobyli jedno z trzech - obok województw małopolskiego i lubuskiego - honorowych wyróżnień. Spośród 14 uczestniczących regionów przyznano nagrody: I dla mazowieckiego, II dla opolskiego i III dla podlaskiego.

Wieniec dożynkowy z Wielkopolski przygotował artysta ludowy Piotr Barańczak wraz z żoną Marią, rodziną i sąsiadami, mieszkańcami wsi Trzemeszno koło Rozdrażewa w powiecie krotoszyńskim.

- Wieniec składa się z podstawy i korony. Stożkowa podstawa została obwiązana pionowo ułożoną słomą żytnią razem z kłosami tego zboża. To poszycie ozdobiono kwiatami ułożonymi z kłosów pszenicy, kwiatami zatrwianów, kłosami owsa, żyta i dwóch rodzajów pszenicy, wiązanek lnu oraz owocami i liśćmi jarzębiny. Podstawę zwieńczyła okrągła korona z krzyżem z prasowanej słomy, utworzona z sześciu ramion z plecionej słomy. Pomiędzy ramionami Piotr Barańczak umieścił wyplatane ozdoby oraz kwiaty z prasowanej słomy. Środek korony wieńca oraz umieszczony na szczycie pępek, czyli ostatnie zebrane z pola zboża, wypełniły kłosy pszenicy, kwiaty zatrwianów oraz owoce lnu - mówi Anna Gałczyńska, specjalistka ds. folkloru w CKiS w Kaliszu.

Wieńce dożynkowe miały dla mieszkańców wsi jeszcze przed 100 laty znaczenie magiczne, a odpowiednie podziękowanie za zebrane zboża wróżyło dobrze kolejnym plonom.

Wieńcowi z Wielkopolski towarzyszyła grupa młodych tancerzy i śpiewaków z Zespołu Tańca Ludowego "Krotoszanie" z Krotoszyna z akompaniamentem Kapeli z Kociny spod Ostrowa Wlkp. "Krotoszanie" i Kapela z Kociny zaprezentowali krótką scenkę ludową z pięknymi dożynkowymi pieśniami i melodiami wielkopolskimi granymi do tańca: oberkiem, chodzonym i wiwatem. Wystąpili w odświętnych ubraniach tradycyjnych mieszkańców wsi z południowej części Wielkopolski: kobiety w strojach z ręcznie haftowanymi fartuchami, czepcami i wiankami zbożowymi na głowie, mężczyźni w odświętnych kabatach i wołoszkach.

Piknik z Produktem Polskim i Bitwa Regionów w Żelazkowie. Kt...

W Kaliszu próbowali pobić rekord Polski w liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza

W Kaliszu próbowali pobić rekord Polski w liczbie osób jedno...

"Podwórkowe granie" na osiedlu Kaliniec w Kaliszu ZDJĘCIA

"Podwórkowe granie" na osiedlu Kaliniec w Kaliszu ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto