MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Moszczance mówili o miejscach pamięci powstania styczniowego

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
W Moszczance mówili o miejscach pamięci powstania styczniowego
W Moszczance mówili o miejscach pamięci powstania styczniowego Andrzej Jarmuszczak
Wykład "Gloria Victis. Miejsca pamięci powstania styczniowego na terenie powstańczego województwa kaliskiego" odbył się we wtorek, 12 marca w świetlicy wiejskiej w Moszczance. Uczestniczyło w nim 56 mieszkańców okolicy.

Prelegentką była Monika Sobczak-Waliś - regionalistka, która omówiła miejsca upamiętniające historyczne bitwy i krwawe potyczki, zbiorowe mogiły z symbolicznymi pomnikami czy też tajemnicze miejsca, otoczone szczególną legendą na terenie powstańczego województwa kaliskiego, czyli części zaboru rosyjskiego od Konina przez Kalisz aż do okolic Częstochowy.

Wielkopolska centralna i zachodnia miała w powstaniu styczniową przeznaczoną specyficzną rolę – zaplecza, dostarczającego ochotników, środków finansowych i broni, utrzymującego stały kontakt z krajami Zachodu. Tak więc wkład organizacyjny naszego regionu (traktowanego przez centralne władze powstańcze jako integralna część państwa polskiego) był znacznie większy niż udział zbrojny. Przyjmuje się dziś, że w Powstaniu Styczniowym zaangażowało się ok. 4000 Wielkopolan, nie licząc ochotników z rejencji bydgoskiej i z terenu wschodniej Wielkopolski, które wchodziły w skład Królestwa Polskiego. Dokładną liczbę mieszkańców naszej okolicy, którzy uczestniczyli w Powstaniu, trudno ustalić, bowiem działania powstańcze miały miejsce już za granicą naszego zaboru - w okolicach Kalisza. I o nich właśnie opowiadała prelegentka podczas wykładu.

Wykład odbył się w ramach projektu "Wielkopolanie pamiętają o powstańcach styczniowych" dofinansowanego ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864". Organizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa.

Zobacz także:

Kobieca Twarz Regionu. Zobacz kandydatki z Kalisza i powiatu...

Pracownia Medycyny Nuklearnej w Kaliszu oficjalnie otwarta. Ułatwi ona leczenie pacjentów onkologicznych z południa Wielkopolski

Pracownia Medycyny Nuklearnej w Kaliszu oficjalnie otwarta. ...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto