18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

ATLAS - Unia doceniła smaki Wielkopolski: rogale, olej, andruty i ser

Elżbieta Bielewicz
Eliza Smolińska:  Cieszymy się, że andruty znalazły się wśród europejskich smakołyków
Eliza Smolińska: Cieszymy się, że andruty znalazły się wśród europejskich smakołyków Elżbieta Bielewicz
W tegorocznym, unijnym atlasie produktów regionalnych nie zabrakło polskich smakołyków zarejestrowanych w pięciu różnych kategoriach. Oprócz miodów pitnych: czwórniaka, dwójniaka, półtoraka, trójniaka oraz bryndzy podhalańskiej, oscypka czy miodu wrzosowego z Borów Dolnośląskich znalazła się tam smaczna reprezentacja Wielkopolski.

Są to: rogale świętomarcińskie z Poznania, wielkopolski ser smażony wytwarzay przez Zakład Produkcji Spożywczej i Handlu ,,Frąckowiak'' Spółka Jawna z Granowca, firmę TOP z Chodzieży oraz Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Top Tomyśl Nowego Tomyśla, olej rydzowy z Szamotuł i andruty kaliskie!
– To dla nas wielka radość – mówi Eliza Smolińska, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Kaliszu. – Kilka dni temu otrzymaliśmy prawie 1000-stronicowy atlas europejskich produktów regionalnych z oznaczeniem geograficznym. Wśród 850 nazw znajdują się również nasze, kaliskie andruty. Oczywiście, jesteśmy tam w doborowym towarzystwie z Wielkopolski.

Przypomnijmy, że staraniem producentów tego chrupiącego smakołyku, zrzeszonych w LOT, po spełnieniu wielu procedur, wpisanie andrutów w unijny rejestr chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nastąpiło kilka miesięcy temu, w kwietniu 2009 roku. Wcześniej – w 2005 roku andruty trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii wyroby piekarnicze i cukiernicze. Smak i wyjątkowość tego smakołyku potwierdzają liczne nagrody. Najważniejsze z nich to I nagroda w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” (2004 r.).

Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne, Gwarantowana Tradycyjna Specjalność – to trzy rodzaje oznaczeń tradycyjnych produktów rolnych i środków spożywczych, stosowanych w krajach Unii Europejskiej od 1992. Celem tej polityki jest ochrona nazw produktów regionalnych i zapewnienie autentyczności produktów wytwarzanych tradycyjnie na określonym obszarze.

Trzy z wielkopolskich smakołyków znajdujących się w atlasie – andruty, ser smażony i rogale świętomarcińskie – posiadają status chronionej nazwy geograficznej. Natomiast olej rydzowy posiada status – gwarantowana tradycyjna specjalność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto