Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Dzień świstaka" w Kaliszu. Wystawa Cypriana Kościelniaka w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
"Dzień świstaka" w Kaliszu. Wystawa Cypriana Kościelniaka w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina
"Dzień świstaka" w Kaliszu. Wystawa Cypriana Kościelniaka w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina Bartłomiej Hypki
W piątek, 8 grudnia w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zostanie otwarta wystawa Cypriana Kościelniaka "Dzień świstaka". Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 26 stycznia.

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 19, a o godzinie 20 odbędzie się spotkanie autorskie z Cyprianem Kościelniakiem, które poprowadzi kurator wystawy dr Piotr Rypson.

Wystawa "Dzień świstaka" będzie prezentowana w dwóch przestrzeniach wystawienniczych w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina Kaliszu przy pl. św. Józefa 5 oraz w Galerii Sztuki im. prof. Andrzeja Niekrasza na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu przy ul. Nowy Świat 28-30.

- Prace Cypriana Kościelniaka pokażemy także w przestrzeni miasta w ramach cyklicznej prezentacji "Postój ze Sztuką". Wystawie towarzyszyć będzie autorski katalog w stu numerowanych egzemplarzach, zaprojektowany i podpisany własnoręcznie przez Cypriana Kościelniaka - informuje Anna Wolff z Galerii Tarasina.

Narrację artysty o wystawie rozpoczyna motto "Kiedy dojdziesz do granicy słów, zacznij śpiewać" Jean’a Genet’a (1910 - 1986), francuskiego pisarza i dramaturga zamieszczone w didaskaliach do jednej z jego sztuk.

- To uczucie przyświecało mi zawsze od kiedy jestem ilustratorem prasowym. Dramaty świata i pojedynczych ludzi, wielkie problemy ekonomiczne, środowiskowe, tragedie naturalne i wojny. Chciałem być śpiewem, który obrazem dopełniał setki artykułów, esejów, listów pisanych do redakcji i reportaży, które przez ostatnie niemal 40 lat ilustrowałem. Ten zawód jest dla mnie sposobem na poznanie świata i jego zrozumienie. Dla czytelnika chcę być oknem, przez które może obejrzeć świat z innej perspektywy. Kiedy jednak sprawy świata i Polski zaczęły toczyć się szybciej niż pisano komentarze, uznałem że sam muszę moimi pracami być tekstem i ilustracją zarazem. Kartki A4 zamieniłem na arkusze papieru 2,5 × 2,2 m, ołówek na szeroki pędzel, farby plakatowe na akryle - tłumaczy Cyprian Kościelniak.

W obu salach wystawienniczych będziemy mogli zobaczyć obrazy, rysunki, wycinanki, książki artystyczne i wiele innych obiektów z ostatnich czterech lat pracy artysty.

Wystawa "Dzień świstaka" została wpisana w kalendarz wydarzeń związanych z obchodami Roku Braci Kościelników w Kaliszu.

O twórcy

Cyprian Kościelniak. Urodzony w Kaliszu w 1948 roku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz na Wydziale Grafiki Użytkowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom na ASP w Warszawie w 1974 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego (projektowanie plakatu). Zawodowo aktywny od 1973 roku jako grafik prasowy, ilustrator książek, projektant plakatów, czołówek filmowych, scenograf telewizyjny, dokumentalista i fotograf rzeczywistości wizualnej PRL. Od 1987 roku mieszka w Holandii. Pracuje jako ilustrator prasowy. Współpracuje z gazetami holenderskimi, niemieckimi i amerykańskimi.

Zobacz także:

Remont Głównego Rynku na finiszu. Kanonicka ma być skończona wkrótce

Remont Głównego Rynku na finiszu. Ulica Kanonicka ma być sko...

Nowe oblicze kaliskiego muzeum. Gmach otwarto po prawie 4 latach

Nowe oblicze kaliskiego muzeum. Gmach otwarto po prawie 4 la...

Konkurs "Viva Calisia". Laureaci wystąpili z Filharmonią Kaliską

Konkurs "Viva Calisia". Laureaci wystąpili z Filharmonią Kal...

Mikołajkowe morsowanie w Szałem. Pogoda i humory dopisały! ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto