Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Gaja" Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego stanie w Parku Miejskim w Kaliszu

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
"Gaję" Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego  można było wcześniej oglądać m.in. w galerii Pulsar
"Gaję" Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego można było wcześniej oglądać m.in. w galerii Pulsar Bartłomiej Hypki
W sobotę, 16 września o godzinie 12, w Zielonej Strefie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, odbędzie się uroczystość podsumowująca obchody 45-lecia istnienia instytucji. Zwieńczeniem będzie odsłonięcie rzeźby "Gaja" Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego.

Artyści zostali zaproszeni przez prezydenta Kalisz Krystiana Kinastowskiego i Joannę Dudek - dyrektorkę Galerii do stworzenia autorskiego obiektu, który zostanie wyeksponowany w przestrzeni publicznej jako dar Galerii dedykowany Kaliszowi i jego wielokulturowej tradycji. "Gaja" Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego, zgodnie z pierwotnym założeniem jej twórców została wkomponowana w przestrzeń Parku Miejskiego i jak podkreśla dyrektorka Galerii będzie przypominała nam o nieustannej sile natury, o tym, że świat rodzi się każdego dni na nowo w materialnym i duchowym wymiarze a naszym zadaniem jest ochraniać naturę i kulturę. Wyjątkową też sytuacją jest fakt, że możemy gościć w naszym mieście znanych artystów, których prace znajdują się w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach.

- W sobotę dokonamy pierwszej prezentacji rzeźby a towarzyszyć nam będą Paweł Althamer i Artur Żmijewski a także członkowie Grupy Nowolipie oraz wielu zaproszonych gości - mówi Joanna Dudek.

Mecenasami kultury zaangażowanymi w to przedsięwzięcie od samego początku, są panowie Marek Antczak i Marcin Antczak, prezesi i właściciele firmy budowlanej Antczak. Dzięki ich otwartości i oddaniu mogliśmy gościć artystów w Kaliszu w 2022 roku w czasie pleneru "Kalisz wielokulturowy" jak również wkład finansowy w powstanie odlewu rzeźby, był znaczącym i decydującym wsparciem w realizacji tego projektu.

"Gaja" stworzona w ramach jubileuszowego pleneru jest efektem praktykowanej przez artystów wspólnej pracy, która jest rozmową dwóch autonomicznych osobowości i wpisuje się w koncepcję symbiotycznie tworzonej kompozycji rzeźbiarskiej – w tym przypadku – planetarnej. Paweł Althamer i Artur Żmijewski przywołali koncepcję Gai, jako istoty duchowej i materialnej, która rozciąga się 200 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi i 200 kilometrów w głąb planety, niczym płaszcz ziemski. Artyści nie ukrywają swojej fascynacji przebywaniem w naturze. Podziwiają jej formy, których prawdopodobnie żaden umysł nie byłby w stanie stworzyć. Sięgnięcie po motyw matki - rodzącej natury - która nosi w sobie życie, pozwoliło im metaforycznie uchwycić praprzyczynę tworzenia. Roztańczona istota, dająca życie, fascynuje urokiem ludzkiego ciała, a w układzie dwóch figur, nawiązuje dialog z klasycyzującą, włoską rzeźbą. Złożoność elementów z jakich zbudowana jest kompozycja (maska afrykańska, niemieckie kopyto do tworzenia lalek, nasiona, kora drzew, gałęzie, huby, muszle) powoduje, że "Gaja" Althamera i Żmijewskiego w wyrazisty sposób demontuje granicę miedzy naturą a kulturą, jest efektem inspiracji ale sama także posiada moc inspirowania.

ZOBACZ TAKŻE:

Inscenizacja historyczna w Kosmowie

Inscenizacja historyczna w Kosmowie. Upamiętnili 160. roczni...

„Bitwa o zamek. Recydywa”. Tak było podczas turnieju w byłym...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto