Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III Światowa Konferencja Zdrowia Rodziny odbywa się w Akademii Kaliskiej

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
III Światowa Konferencja Zdrowia Rodziny odbywa się w Akademii Kaliskiej
III Światowa Konferencja Zdrowia Rodziny odbywa się w Akademii Kaliskiej Akademia Kaliska
Kilkudziesięciu prelegentów, bogata i różnorodna tematyka, znakomicie goście - trwa III Światowa Konferencja Zdrowia Rodziny, która odbywa się w Akademii Kaliskiej.

Podobnie jak w latach poprzednich tym razem konferencję poprzedziło międzywyznaniowe nabożeństwo, odprawione w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w niedzielę, 18 czerwca.

- Nieczęsto się zdarza, by konferencje naukowe, tym bardziej o zasięgu światowym, rozpoczynały się w kościele, specjalnym nabożeństwem - powiedział podczas homilii ks. Paweł Nowacki, duszpasterz środowiska akademickiego w Kaliszu. - Organizatorom należą się za to słowa podziękowania i podziwu.

Kolejnym punktem programu było uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Kaliskiej w teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, gdzie odbyła się uroczystość wręczenia tytułów doktora honoris causa, dwóm wybitnym naukowcom, blisko związanym z uczelnią, którzy zmarli w 2022 roku.

Pierwszy z nich – prof. Peter Boyle (8 czerwca 1951 – 23 lipca 2022) był brytyjskim epidemiologiem. Prowadził badania nad globalizacją nowotworów, w których wykazał dramatyczny wzrost zachorowań na raka w krajach o niskich i średnich dochodach. Drugi z uhonorowanych naukowców to dr Mateusz Zatoński, urodzony 2 października 1987 roku w Warszawie, jako syn Witolda i Jadwigi, który zmarł 17 stycznia 2022 roku, w wieku 35 lat. Mimo krótkiego życia, doktor Mateusz Zatoński stał się ważnym uczonym i liderem zdrowia publicznego w Europie i w Polsce, a jego odejście głęboko poruszyło społeczność naukową i działaczy zdrowia publicznego na świecie.

Stan zdrowia publicznego w Polsce

Głównym tematem tegorocznej edycji konferencji jest "Stan zdrowia publicznego w Polsce", a poruszane tematy, takie jak recesja zdrowotna, leczenie uzależnienia od tytoniu czy zagadnienia dotyczące alkoholu, mają wpływ na codzienne życie ludzi. Dyskusje i prelekcje na temat dostępności ekonomicznej alkoholu i papierosów nakreśliły nowe ramy dyskursu na temat używek, co w zestawieniu z radykalnym zwiększeniem sprzedaży papierosów mogą dotyczyć polityk zdrowotnych, które mają na celu kontrolę cen i dostępności tych substancji, co może wpłynąć na nawyki konsumenckie i zdrowie jednostek. Również temat leczenia uzależnienia od tytoniu może być istotny dla osób próbujących rzucić palenie lub zrozumieć różne metody terapii.

Wszystkie omawiane zagadnienia miały na celu poprawę zdrowia publicznego i przeciwdziałanie problemom zdrowotnym, co w ostatecznym rozrachunku może wpłynąć na jakość życia każdego z nas.

Wojna na Ukrainie

Zanim jednak głos przejęli specjaliści z zakresu zdrowia publicznego, odbyła się sesja przedkonferencyjna, której tematem była odpowiedzialność za wojnę na Ukrainie.

- Wykorzystując fakt, że nasza konferencja ma charakter światowy i ogromny zasięg, chcieliśmy po raz kolejny zwrócić uwagę na bestialstwo, które ma miejsce za naszą wschodnią granicą - powiedział prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej. - Nieprzypadkowo również gościliśmy prelegentów z Ukrainy. Ale nie ograniczaliśmy się jedynie gestów przyjaźni. Przeprowadziliśmy uczciwą analizę prawnych możliwości nałożenia na Rosję sankcji i kar.
Dr Ewa Sałkiewicz-Munnerlyn, reprezentująca Akademię Kaliską im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, poruszyła temat odpowiedzialności we współczesnym prawie międzynarodowym. Jej wystąpienie koncentrowało się na zasadach prawa międzynarodowego, które regulują odpowiedzialność państw za naruszenia prawa oraz ich konsekwencje. Dr. Sałkiewicz-Munnerlyn omówiła przykłady z praktyki i istniejące mechanizmy, które mają na celu egzekwowanie odpowiedzialności w kontekście współczesnych wyzwań politycznych i prawnych.

Czytaj także:

Z kolei prof. Olga Butkevych z Ukrainian Association of International Law przedstawiła perspektywę ukraińską na temat odpowiedzialności państwowej w kontekście prawa międzynarodowego. Jej wystąpienie dotyczyło aktualnej sytuacji na Ukrainie i analizy działań Rosji oraz ich wpływ na przestrzeganie prawa międzynarodowego. Prof. Butkevych omówiła również możliwość odebrania prawa weta Rosji w ONZ, co jest tematem dyskusji w kontekście skuteczności działań międzynarodowych.

Bartłomiej Żyłka, prawnik reprezentujący Europejskie Stowarzyszenie Prawa Międzynarodowego (ESIL) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawa Publicznego (ICON Society) z Polski, skupił się na analizie konfliktu na Ukrainie w kontekście zbrodni wojennych, ludobójstwa oraz humanitarnego prawa międzynarodowego. Jego wystąpienie dotyczyło definicji tych pojęć, ich zastosowania w kontekście konfliktów zbrojnych na Ukrainie oraz roli prawa międzynarodowego w zapobieganiu i karaniu takich zbrodni.

Wystąpienia prelegentów przyczyniły się do lepszego zrozumienia aspektów prawnych i odpowiedzialności związanych z aktualnymi wyzwaniami politycznymi i społecznymi w kontekście wojny na Ukrainie. Dyskusja na temat prawa międzynarodowego oraz skuteczności działań państw i organizacji międzynarodowych w utrzymaniu pokoju, bezpieczeństwa i przestrzegania prawa na arenie międzynarodowej, była wyjątkowo interesująca.

Perspektywy i wyzwania a zdrowie publiczne w Polsce

Kolejne sesje miały wymiar zdrowotny. W pierwszej, dotyczącej stanu zdrowia publicznego w Polsce uczestniczyli m.in. prof. Andrzej Wojtyła, prof. Witold Zatoński, prof. Martin Gorsky i dr Aurelijus Veryga. Podczas prezentacji omówiono obecny stan zdrowia publicznego w Polsce oraz przedstawiono perspektywy i wyzwania w tej dziedzinie. Gospodarzem naukowym sesji był prof. Witold Zatoński. Dyskusję panelową poprowadzili z kolei prof. Martin Gorsky i prof. Katarzyna Sygit. W ramach tej sesji omówiono rolę badań historycznych w zdrowiu publicznym, rolę nauki o zdrowiu publicznym w Polsce i innych krajach, szanse i wyzwania w kontroli tytoniu, oraz rolę zdrowia publicznego w kontrolowaniu szkód zdrowotnych wynikających z picia alkoholu. Wystąpili m.in. prof. Martin Gorsky, prof. Janusz Szymborski, prof. Martin McKee, prof. Robert West, i prof. Katarzyna Zatońska. Sesję zakończyła dyskusja. Trzecia sesja poświęcona była recesji zdrowotnej w Polsce, spożycia alkoholu i epidemiologii alkoholowej marskości wątroby, chorób układu krążenia, dostępności ekonomicznej alkoholu i papierosów oraz przyszłych kierunków działań w zakresie recesji zdrowotnej w Polsce. Wystąpili m.in. prof. Witold Zatoński, Kinga Janik-Koncewicz, prof. Piotr Jankowski i prof. Tomasz Zdrojewski. Na zakończenie pierwszego dnia obrad dyskutowano na temat leczenia uzależnienia od tytoniu. W tej sesji omówiono historię, teraźniejszość i przyszłość stosowania cytyzyny w Polsce, sukcesy i perspektywy leczenia uzależnienia od tytoniu, rzucanie palenia tytoniu w warunkach klinicznych, a także wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w optymalizacji leczenia uzależnienia od tytoniu. Wystąpili m.in. prof. Witold Zatoński, prof. Robert West, prof. Piotr Jankowski, i dr Aleksandra Herbeć.

Konferencję dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu "Doskonała Nauka", Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zobacz także:

Bitwa Regionów w Szczytnikach. Wygrała kaczka po wielkopolsku. ZDJĘCIA

Szczytnickie Lato 2023. Skolim i gwiazdy Tik Toka rozkołysał...

Nowy basen Delfin oficjalnie otwarty! ZDJĘCIA

Sukces młodzieżowych drużyn pożarniczych z gminy Blizanów. ZDJĘCIA

Marszewskie Dni Pola 2023 zgromadziły wielu pasjonatów rolnictwa i ogrodnictwa z całej Wielkopolski! To wydarzenie jest dla nich

Marszewskie Dni Pola 2023 zgromadziły wielu pasjonatów rolni...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto