Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inteligentne liczniki prądu w Kaliszu. Sprawdź zużycie w Internecie i oszczędzaj

Andrzej Kurzyński
O wprowadzeniu nowatorskiego rozwiązania w Kaliszu poinformował Rafał Czyżewski, prezes Energa-Operator oraz prezydent miasta Janusz Pęcherz.
O wprowadzeniu nowatorskiego rozwiązania w Kaliszu poinformował Rafał Czyżewski, prezes Energa-Operator oraz prezydent miasta Janusz Pęcherz. Andrzej Kurzyński ©
Kalisz jako pierwsze miasto w Polsce zostało objęte inteligentnym opomiarowaniem zużycia energii elektrycznej. Takie rozwiązania umożliwia kontrolowanie zużycia prądu za pośrednictwem Internetu oraz korzystanie z nowych usług i taryf.

O zakończeniu wymiany tradycyjnych liczników na liczniki zdalnego odczytu poinformowano na specjalnej konferencji prasowej w kaliskim ratuszu. Spółka Energa Operator dotychczas zainstalowała około 100 tysięcy tego typu urządzeń, z czego blisko połowę w Kaliszu. Oznacza to, że takim rozwiązaniem zostali objęci wszyscy odbiorcy prądu w grodzie nad Prosną. To zarazem największe tego typu przedsięwzięcie w tej części Europy.

- Wprowadzenie inteligentnego opomiarowania jest najważniejszym projektem modernizacyjnym dla naszej spółki, a także największym i najbardziej zaawansowanym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Instalacja blisko 50 tysięcy nowych liczników wiązała się m.in. z modernizacją stacji energetycznych w mieście. Łącznie zmodernizowaliśmy blisko 300 stacji średniego i wysokiego napięcia. Pracujemy nad tym, by Kaliszanie już wkrótce odczuli korzyści płynące z instalacji. Naszym celem jest m.in. poprawa niezawodności dostaw energii oraz realizowanie naszych zadań w sposób wygodny dla mieszkańców. Pragnę też zaznaczyć, że wymianę liczników sfinansowała spółka, odbiorcy nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów - podkreśla Rafał Czyżewski, prezes Energa-Operator.

Koncern przeprowadził wymianę liczników na swój koszt. Koszt operacji w przypadku jednego licznika to około 400 złotych. Dzięki nowoczesnym urządzeniom, kaliszanie nie będą już musieli płacić za prąd co dwa miesiące i to za faktury prognozowane, ale za faktycznie zużytą energię.

Dobiegają końca prace nad udostępnieniem klientom w Internecie portalu do obserwacji ich zużycia energii, co nastąpi w ciągu najbliższych tygodni. Wówczas mieszkańcy miasta będą mogli prześledzić, ile energii zużywają w ciągu dnia, a dzięki temu korzystać z niej bardziej świadomie i ograniczać wysokość rachunków. Będą mogli m.in. porównać swoje zużycie energii ze średnim dla wybranej przez nich grupy taryfowej. W przygotowaniu jest też aplikacja pozwalająca obserwować zużycie na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach.

Dzięki objęciu całego miasta inteligentnym opomiarowaniem łatwiejsze i szybsze będzie również wykrywanie i usuwanie awarii. W niedalekiej przyszłości kaliszanie będą informowani za pomocą wiadomości SMS o ewentualnych przerwach w dostawie prądu lub awariach oraz czasie ich usunięcia.

Energa chce dopasować swoją ofertę do potrzeb klientów. Dlatego w Kaliszu właśnie rozpoczęły się roczne testy konsumenckie, prowadzone przez PBS na zlecenie spółki Grupy Energa. Celem projektu jest poznanie, w jaki sposób mieszkańcy korzystają z energii elektrycznej oraz sprawdzenie - czy będą gotowi zmienić swoje nawyki po wprowadzeniu nowych taryf cenowych, jeśli dzięki temu będą mogli zaoszczędzić.

Zadowolenia z realizacji projektu i stosowanych w Kaliszu nowoczesnych rozwiązań energetycznych nie kryje prezydent Janusz Pęcherz.

- Instalacja liczników zdalnego odczytu w Kaliszu jest oczywiście powodem do dumy, szczególnie, że Kalisz jest pierwszym miastem w Polsce w całości objętym inteligentnym opomiarowaniem. Przede wszystkim instalacja ta jest jednak wypełnieniem obowiązku. Kwestie zaopatrzenia mieszkańców w energię elektryczną pozostają w gestii samorządu gminnego. Jako gospodarzowi tego miasta zależy mi, by z tego zadania wywiązywać się jak najlepiej. Dlatego jestem przekonany, że instalacja liczników zdalnego odczytu, oprócz indywidualnych korzyści jakie przyniesie mieszkańcom, przyczyni się też do podniesienia pewności i jakości dostaw prądu - mówi Janusz Pęcherz.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto