18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: chcą fontannę z rzeźbą Kalisii na Głównym Rynku

LMR
Bogini Kalisia na zdjęciu i na projekcie fontanny wg Mateusza Halaka, studenta ODK UAM w Kaliszu
Bogini Kalisia na zdjęciu i na projekcie fontanny wg Mateusza Halaka, studenta ODK UAM w Kaliszu archiwum, Mateusz Halak
Nie milkną echa debaty wokół rewitalizacji Głównego Rynku w Kaliszu. Kilka dni temu na portalu Facebook założono grupę, której członkowie wspierają powstanie fontanny z rzeźbą bogini Kalisii pod ratuszem.

Za projektem kaliskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami jest już ponad 200 osób. Zdaniem TOnZ z Maciejem Błachowiczem na czele, przy rewitalizacji Głównego Rynku warto czerpać z dziewiętnastowiecznej stylistyki i charakteru Kalisz: chcą fontannę z rzeźbą Kalisii na Głównym Rynku.

Kalisza tamtych lat, według TOnZ „zamożnego, kulturalnego i otwartego na różne wyznania i narodowości”.

Według kaliskiego TonZ planowane odnowienie Głównego Rynku w Kaliszu jest okazją do przywrócenia najstarszemu miastu w Polsce zapomnianego symbolu jakim była kamienna bogini „Kalisia”, opiekunka grodu. Posąg wspartej o tarczę herbową miasta kobiety w koronie z murów miejskich to symboliczne wyobrażenie Kalisza. „Korona muralis” znajduje się także na ówczesnym herbie miasta, pod postacią trębacza. Rzeźba boginki powstała w 1889 roku i ozdabiała kaliski ratusz sprzed 1914 roku. Cudem uratowana z pożaru, trafiła do kaliskiego parku, gdzie stała w pobliżu tzw. sztucznych ruin (w okolicach obecnego przedszkola „Bursztynowy zamek”). W czasie II Wojny Światowej ten i inne posągi wraz z ruinami zostały prawdopodobnie zniszczone przez hitlerowców.

W propozycji TonZ zrekonstruowana Kalisia miałaby stać się częścią niewielkiej fontanny na Głównym Rynku. Pomnik wielkości parkowej Flory ma zdaniem pomysłodawców szansę na stanie się znakiem rozpoznawczym miasta.

Przywrócenie Kalisii miastu ma być także, na razie tylko w założeniach Macieja Błachowicza, historyka miasta i wykładowcy UAM, początkiem rekonstrukcji rzeźb z kaliskiego parku, które w zniszczono w trakcie okupacji hitlerowskiej. Wtedy z przestrzeni parkowej zniknęły figury Strzelca Alpejskiego, Sandalarki, Amora, Bachusa i Satyra, Psyche, Viktorii oraz dwóch gryfów. Pomysł rekonstrukcji rzeźb także ma już swoich zwolenników na Facebooku. - Obecnie park jest starannie utrzymany, ale zmienił się w zwykły, banalny zieleniec – wyjaśnia Błachowicz. - Na straży pozostała jedynie statua bogini przyrody Flora i zegar słoneczny. Czas wrócić do dawnej świetności parku – podkreśla i dodaje, że mając społeczne poparcie zamierza w tej sprawie zgłosić wniosek do Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, aby zwróciło się do władz miasta o przeprowadzenie rekonstrukcji jednej rzeźby parkowej w każdym roku budżetowym.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto