Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne odpady w Kaliszu. Kto zajmie się ich usunięciem?

AND
Niebezpieczne odpady w Kaliszu. Kto zajmie się ich usunięciem?
Niebezpieczne odpady w Kaliszu. Kto zajmie się ich usunięciem? Andrzej Kurzyński
Niebezpieczne odpady składowane w jednym z magazynów przy ulicy Wrocławskiej w Kaliszu, od kilku lat spędzają sen z powiek okolicznych mieszkańców. Chemikalia zostały sprowadzone do miasta przez prywatnego przedsiębiorce za zgodą władz Kalisza poprzedniej kadencji. Przedsiębiorca, który miał je zutylizować okazał się podstawionym słupem. Kto teraz zajmie się usunięciem zagrożenia?

Likwidacją składowiska zamierza zająć się samorząd Kalisza. Aby tak się jednak stało, zgodnie z obowiązującymi przepisami, miasto musi przede wszystkim pozyskać na własność grunt, na którym stoi magazyn. Następnym krokiem będzie złożenie wniosku o dotację bezzwrotną do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Pracownicy Urzędu Miasta Kalisza od 2015 r. na bieżąco monitorują stan zgromadzonych odpadów na osiedlu Szczypiorno. Ustawicznie urzędnicy poszukują też możliwości prawnych zdobycia środków finansowych na ten cel. Prezydent Grzegorz Sapiński w dwóch ostatnich latach korespondował w tej sprawie z Mariuszem Błaszczakiem, ówczesnym ministrem spraw wewnętrznych i administracji, spotykał się i korespondował z Janem Szyszko, który wtedy był ministrem środowiska - mówi Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kalisza.

Jak tłumaczy rzeczniczka, jeszcze w lipcu 2017 r. wiceprezydent Barbara Gmerek odbyła rozmowę z przedstawicielami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jednym z poruszanych przez nią wtedy tematów była właśnie kwestia pozyskania pieniędzy na usunięcie odpadów z kaliskiego osiedla.

- Wielokrotnie temat ten był omawiany na kierownictwach prezydenta oraz wiceprezydentów, a także cotygodniowych naradach prezydenta, wiceprezydentów z naczelnikami poszczególnych wydziałów. W efekcie dalsze działania zostały podjęte na podstawie interpretacji przepisów prawa, które wyraźnie stwierdzają, że aby pozyskać bezzwrotną dotację, w kwocie do 80 procent kwalifikowanych kosztów usunięcia odpadów, Miasto musi być właścicielem przedmiotowej nieruchomości - wyjaśnia Elżbieta Zmarzła.

W tym też celu Wydział Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta Kalisza oraz wiceprezydent Barbara Gmerek od początku bieżącego roku prowadzili rozmowy z właścicielem magazynu i jednocześnie użytkownikiem wieczystym gruntu. Aby Miasto mogło przejąć nieruchomość niezbędna była uchwała Rady Miasta Kalisza, wyrażająca na to zgodę. Ponieważ radni nie przyjęli tej uchwały na czerwcowej sesji, prezydent Grzegorz Sapiński po raz kolejny złożył taki wniosek na sesję nadzwyczajną, która odbyła się w dniu 27 lipca 2018 r.

- Wiceprezydent Gmerek po raz kolejny przedstawiła merytoryczne uzasadnienie, które tym razem przekonało radnych, a co za tym idzie, podjęli oni taką uchwałę na nadzwyczajnej sesji. Wszystkie działania władz miasta zmierzają bowiem do tego, ażeby nieodpłatnie pozyskać nieruchomość na własność, pozyskać bezzwrotną dotację (a nie pożyczkę!) i usunąć niebezpieczne odpady - tłumaczy rzeczniczka.

Do złożenia wniosku w NFOŚiGW jest jeszcze niezbędna darowizna gruntu przez skarb państwa, czyli wojewodę wielkopolskiego, na rzecz Miasta Kalisza.

- Władze Miasta Kalisza bardzo dziękują posłom PiS, a szczególnie Panu Janowi Mosińskiemu, który włączył się w 2018 roku w akcję zmierzającą do pozyskania zanieczyszczonej nieruchomości oraz bezzwrotnej dotacji z NFOŚiGW, choć temat jest znany od trzech lat - mówi Elżbieta Zmarzła. - Równocześnie pragnę podkreślić, że przedsiębiorca składujący niebezpieczne odpady w magazynie na ul. Wrocławskiej uzyskał decyzję Prezydenta Miasta Kalisza zezwalająca na to składowanie w kwietniu 2013 r. Sprawę odpadów w Szczypiornie badali również w 2015 r. Radni Rady Miasta Kalisza obecnej kadencji, członkowie Komisji Rewizyjnej, ale dopiero po audycie Urzędu Miasta Kalisza, do prokuratury zostało skierowane zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu. Na efekty pracy prokuratury nadal czekamy.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niebezpieczne odpady w Kaliszu. Kto zajmie się ich usunięciem? - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto