Powiat kaliski: Radni uchwalili budżet na 2022 rok. Jak będą wyglądały dochody i wydatki samorządu?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Powiat kaliski: Radni uchwalili budżet na 2022 rok
Powiat kaliski: Radni uchwalili budżet na 2022 rok Marta Wolarz
Udostępnij:
Radni powiatu kaliskiego podczas ostatniej w tym roku sesji uchwalili budżet na 2022 rok oraz Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2022-2030. Wśród radnych nie było jednomyślności. Radni zdecydowali też kto otrzyma Medal „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego”.

Uchwałę Rady Powiatu Kaliskiego w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kaliskiego na lata 2022 – 2030 podjęto większością głosów przy 15 głosach „za”, 3 głosach „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym się”. Z kolei uchwałę w sprawie przyszłorocznego budżetu powiatu kaliskiego podjęto przy 12 głosach „za”, 5 głosach „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym się”.

Budżet powiatu kaliskiego w 2022 roku wyniesie w sumie 77.013.623,71 zł. Wydatki sięgną 94.597.708,18 zł. Deficyt w kwocie 17.584.084,47 zł zostanie sfinansowany przychodami z niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym, kredytem bankowym oraz wolnymi środkami.

- Będziemy jeszcze częściej i jeszcze więcej w przyszłym roku mówić o budżecie. Nie jesteśmy w stanie dzisiaj powiedzieć za ile będziemy realizować nasze wydatki majątkowe. Kwoty, które mamy już zaplanowane w dotacjach są stałe, ale nie wiemy ile z naszych środków będziemy musieli dokładać. Żaden ze wskaźników w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej nie zostanie przekroczony, gdyż my nie generujemy nowych zadań, przekładamy zadania na rok przyszły łącznie z finansowaniem. […] Musimy patrzeć perspektywicznie przez cały rok 2022[…]. Musimy być przewidujący, musimy wyciągać wnioski z tego co się dzieje wokół nas. Składam obietnice, że my – Zarząd i pracownicy Urzędu w tym czasie będziemy pracować tak jak w kryzysie, musimy włączyć do naszego bieżącego zarządzania, zarządzenie kryzysowe, będziemy dyskutować, być może częściej się spotykać na sesjach. Deklaruję, że znamy powagę sytuacji w jakiej się znajdujemy ze względu na rosnące koszty materiałów i usług” - powiedział starosta kaliski Krzysztof Nosal.

CZYTAJ TAKŻE:

Regionalna Izba Obrachunkowa w swoich uchwałach, wyraziła pozytywne opinie zarówno o wieloletniej prognozie finansowej Powiatu Kaliskiego na lata 2022 – 2030, możliwości sfinansowania deficytu Powiatu Kaliskiego w 2022 roku, jak i o projekcie uchwały budżetowej Powiatu Kaliskiego na 2022 rok.

- Chciałabym pogratulować pani skarbnik, panu staroście i całemu zarządowi przygotowania budżetu na 2022 rok. Budżetu, który powstał w czasie panującej od blisko dwóch lat pandemii, która odciska piętno na funkcjonowanie wszystkich jednostek samorządowych. Zarówno w wymiarze finansowym, jak i osobowym. Projekt budżetu na 2022 rok to projekt kompromisowy, który został wyważony pomiędzy potrzebami inwestycyjnymi koniecznymi do zrealizowania na terenie powiatu kaliskiego, rosnącymi kosztami administracyjnymi a możliwościami finansowymi powiatu. Pewnie co sesja, będziemy borykać się ze zmianami do tego budżetu – powiedziała Małgorzata Banaś, przewodnicząca Komisji Budżetu i Gospodarki Mieniem.

- Gratuluję Zarządowi Powiatu Kaliskiego uchwalenia budżetu na przyszły rok. Mamy fundamenty do działania w 2022 roku. Wiemy jaka praca jest do wykonania, mamy dużo pracy, dużo środków, dużo zadań. Gratuluję pani skarbnik oraz pracownikom Wydziału Finansów wielkiej pracy. Wszystkie opinie zarówno komisji jak i Regionalnej Izby Obrachunkowej były pozytywne i za to bardzo dziękuję - dodał Jan Adam Kłysz, przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

CZYTAJ TAKŻE:

Na ostatniej w tym roku sesji Rady Powiatu Kaliskiego podjęto także 17 innych uchwał. Członkowie poszczególnych Komisji stałych opracowali plany pracy na przyszły rok. Podjęto także uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla starosty kaliskiego.

Rada Powiatu Kaliskiego podjęła uchwałę w sprawie nadania Medalu „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego”, tym samym powiatowi radni nadali to honorowe wyróżnienie trzem osobom: Zenonowi Prętczyńskiemu, Krzysztofowi Niedźwiedzkiemu, Liliannie Sieradzkiej.

- Mamy nadal stan pandemii, w konsultacji ze starostą kaliskim podjęliśmy decyzję, że w miesiącu styczniu nie będziemy organizować Święta Powiatu czy też gali, podczas której moglibyśmy wręczyć to wyróżnienie. W ubiegłym roku takie Święto odbyło się w czerwcu na świeżym powietrzu. Będziemy obserwować sytuację pandemiczną, aby w dogodnym czasie zorganizować uroczystą Sesję i Święto Powiatu, na którym wręczymy tym trzem osobom zasłużonym Medal – poinformował Jan Adam Kłysz.

XLI Sesja Rady Powiatu Kaliskiego po raz pierwszy od dłuższego czasu odbyła się w trybie stacjonarnym w sali sesyjnej w Starostwie Powiatowym w Kaliszu, z zachowaniem zasad dotyczących reżimu sanitarnego.

ZOBACZ TAKŻE:

Stowarzyszenie Morsy Kalisz i świąteczna kąpiel

Stowarzyszenie Morsy Kalisz i świąteczna kąpiel w lodowatej ...

W Koźminku uczcili 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W Koźminku uczcili 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopol...

Rzadkie ptaki ponownie zimują w Kaliszu. Na rzece można podziwiać cenne okazy

Rzadkie ptaki ponownie zimują w Kaliszu. Na rzece można podz...


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie