Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W byłym kaliskim więzieniu ma powstać Izba Muzealna Służby Więziennej. Poszukiwane pamiątki. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
W byłym Zakładzie Karnym w Kaliszu ma powstać Izba Muzealna Służby Więziennej. Muzeum ma ukazać historię więziennictwa polskiego na przestrzeni XIX i XX wieku. Twórcy Izby Muzealnej proszą o przekazywanie pamiątek, dotyczących działalności służby więziennej w tym okresie.

W byłym kaliskim więzieniu ma powstać Izba Muzealna Służby Więziennej

Fundacja Rozwoju SWWS, działająca przy Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, zainicjowała powstanie Izby Muzealnej Służby Więziennej.

- Będzie mieściła się w najlepszym do tego obiekcie w Polsce, ponieważ jest to Zakład Karny, który funkcjonował od 1846 roku do 2015 roku. Jest jednym jednym z najstarszych więzień w Polsce, które od samego początku były przeznaczone pod Zakład Karny – zapowiedział płk dr Leszek Kołtun, prorektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

Aby jednak Izba Muzealna Służby Więziennej mogła powstać potrzebne eksponaty. Izba Muzealna Służby Więziennej zainteresowana jest przede wszystkim przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia Służby Więziennej. Zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych. Twórcy Izby czekają także na pamiątki związane z osobistymi losami darczyńców i ich rodzin oraz świadectwa wyjątkowych czynów funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy działali w czasach okupacji nazistowskiej i systemu komunistycznego: fotografie, pocztówki, dokumenty, listy, świadectwa, pamiętniki, rysunki, grypsy.

-Chcielibyśmy, żeby nie było to miejsce tylko związane z historią lokalną, ale także z historią ogólnopolską. Żebyśmy przez tę historię mikroregionalną pokazywali także historię polskiego więziennictwa. Chcielibyśmy, żeby miało to formę kształtującą dla naszych funkcjonariuszy, którzy uczą się w SWWS, aby było to takie miejsce, gdzie pokażemy te postawy chlubne. Szczególnie postawy tego etosu przedwojennej straży więziennej – dodaje dr Bartosz Kułan, wykładowca SWWS.

Na wystawie przybliżone zostaną także struktury resortu bezpieczeństwa i szczegółowe metody działania bezpieki, od władz i urzędów centralnych poprzez oficerów operacyjnych, śledczych, sędziów i prokuratorów, aż po Służbę Więzienną.

- Każde wspomnienie jest cenne, każdy eksponat jest ważny. Pamiątki można przekazywać w drodze darowizny lub udostępnić w czasowy depozyt, Muzeum może także wykonać ich kopię lub digitalizację – zachęca zespół powołany do stworzenia Izby Muzealnej SW.

Przekazanie lub udostępnianie świadectw przeszłości jest możliwe po wcześniejszym skontaktowaniu się i umówieniu z pracownikami Izby Muzealnej Służby Więziennej w Kaliszu – por. Andrzejem Gałdusińskim pod numerem 500 215 228 lub z koordynatorem Akcji zbierania pamiątek – dr Bartoszem Kułanem pod numerem 692 249 759 lub za pośrednictwem maila: [email protected]

ZOBACZ TAKŻE:

Walentynki 2022: Oto zakochani kaliszanie. Zobaczcie ZDJĘCIA...

Walentynkowy rajd rowerowy w Kaliszu

Walentynkowy rajd rowerowy w Kaliszu. Przy okazji zrobili ki...

Gmina Gołuchów. Niedziela z morsami. Nad zalewem w Gołuchowi...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto