Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc w Kaliszu. Zobacz wyjątkowe materiały archiwalne ZDJĘCIA, WIDEO

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Fotografia grupy osób siedzących przy stole podczas Świąt Wielkanocnych w Kaliszu z ok. 1934 r.
Fotografia grupy osób siedzących przy stole podczas Świąt Wielkanocnych w Kaliszu z ok. 1934 r. APK , Zbiór fotografii i pocztówek, sygn. 1415
Z okazji Wielkanocy kaliscy archiwiści zaprezentowali wyjątkowy zbiór materiałów ze swoich zbiorów.

Przygotowana wystawa poświęcona tematyce wielkanocnej prezentuje materiały archiwalne pochodzące z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu. Materiały ilustracyjne, fotografie oraz artykuły prasowe przeplatają się z materiałami video. Prezentowane materiały pochodzą z lat 1934 - 2016. Zapraszamy do odwiedzenia strony APK.

Wielkanoc w Kaliszu. Archiwalne materiały wideo

Sonda uliczna z 1995 r., podczas której zapytano mieszkańców Kalisza co powinno znajdować się w koszyczku wielkanocnym (APK, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, sygn. 167).

Film z 1992 r. przedstawiający Ewę Zajglewicz, która zajmuje się malowaniem wielkanocnych pisanek (APK, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, sygn. 14).

Wielka Sobota - święcenie pokarmów oraz groby pańskie w kaliskich kościołach w 1996 r.
APK, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, sygn. 151

O Świętach Wielkiej Nocy

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich w Kościele katolickim, upamiętniających zmartwychwstanie Chrystusa. Termin jego obchodzenia ustalono na 325. soborze w Nicei - nawiązując do żydowskiego święta Paschy.

Wielki Tydzień to ostatnie dni postu, które rozpoczyna Niedziela Palmowa.

Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia były i są do dzisiaj dniami w sposób szczególny poświęconymi pojednaniu.

Wielki Czwartek to dzień, w którym milkną kościelne dzwony, które według wierzeń ludowych odpędzały demony i pioruny. Na znak żałoby zastępują je kołatki. Od tego dnia przez 6 kolejnych dni nie można było prać, rąbać drzewa i młócić.

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego w Kościele Katolickim - dniem upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest odprawiana msza święta.

Wielka Sobota to dzień, w którym święci się pokarmy oraz ogień i wodę. Dawniej święciło się wszystkie potrawy przygotowane na śniadanie wielkanocne. Do bogatych gospodarstw przychodził ksiądz, który błogosławił przygotowaną święconkę. Wszyscy domownicy zbierali się przy świątecznie nakrytym stole zastawionym ciastami, jajkami i wędlinami. Biedni mieszkańcy wsi, którzy nie mogli sobie pozwolić na przyjęcie księdza, przygotowane jedzenie przynosili do najbogatszych sąsiadów. Święcenie odbywało się także na wiejskich placach, pod krzyżami i przydrożnymi kapliczkami, albo na dworskich dziedzińcach i gankach.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to jeden z najważniejszych dni w Kościele Katolickim. Zaczyna się od uroczystego śniadania w gronie najbliższej rodziny, które poprzedza składanie sobie życzeń dzieląc się poświęconym jajkiem - symbolem życia, płodności, miłości oraz sił witalnych.

Poniedziałek Wielkanocny jest związany przede wszystkim z polewaniem się wodą. Dawniej śmigus i dyngus były odrębnymi obyczajami. Śmigus głównie polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie. Na śmigus nałożył się zwyczaj dyngusowania, dający możliwość wykupienia się pisankami od podwójnego lania.


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto