Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz wystawę "Skarby archeologiczne ziemi kaliskiej" w kaliskim muzeum ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Zobacz wystawę "Skarby archeologiczne ziemi kaliskiej" w kaliskim muzeum
Zobacz wystawę "Skarby archeologiczne ziemi kaliskiej" w kaliskim muzeum Bartłomiej Hypki
W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej można oglądać wystawę "Skarby archeologiczne ziemi kaliskiej". Wystawa organizowana jest w ramach 30. jubileuszowych Europejskich Dni Dziedzictwa. Wernisaż odbędzie się 16 września o godz. 14 w budynku MOZK przy ul. Kościuszki 12.

- Skarb – jeden z podstawowych typów stanowisk archeologicznych. Termin odnosi się wyłącznie do znalezisk ruchomych (co najmniej dwóch), celowo składowanych przez jakąś osobę lub grupę. Obejmuje zespół cennych w danym okresie przedmiotów (np. monet, ozdób), fragmentów surowca (bryłek minerałów, metali), narzędzi lub broni ukrytych jako forma przechowywania majątku (zwykle w czasach zagrożenia najazdami) lub zdeponowanych w celach kultowych (jako ofiara) - czytamy na jednej z tablic zamieszczonych na nowej wystawie. A tych skarbów na niej jest wiele.

Ekspozycja koncentruje się na najważniejszych skarbach odkrytych w XX i XXI wieku na terenie Południowej Wielkopolski. Jej ramy chronologiczne zamykając się pomiędzy epoką brązu a późnym średniowieczem, co tylko podkreśla ciągłość osadniczą oraz istotną rolę okolic Kalisza na przestrzeni wieków.

- Obejrzymy najważniejsze skarby południowej Wielkopolski. Oczywiście koncentrujemy się na zbiorach archeologicznych z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, ale także na zbiorach, które wypożyczył nam kaliski PAN - mówił kurator wystawy Adam Jarych. - Będziemy pokazywać skarb denarów rzymskich z Wtórku, który został odkryty w roku 2012. Drugi ze skarbów został odkryty we Wtórku 3 lata później i nigdy nie był pokazywany na żadnej z kaliskich wystaw. Zobaczymy oprócz denarów koraliki bursztynowe i fibule, pochodzące z okresu wędrówki ludów, czyli z IV i V wieku n.e. Jest to niezwykle rzadkie.

Na ekspozycji, oprócz wspomnianego skarbu z Wtórku, wystawione zostaną także cztery monety celtyckie z Jastrzębnik, które nawiązują do bojskich emisji monetarnych z terenów Bratysławy.

Na wystawie można zobaczyć też skarb z epoki brązu odkryty w 2010 r. w Bolesławcu, który składa się z wielu misternie wykonanych ozdób i biżuterii wykorzystywanej przez lokalne elity. Ponadto skarb z epoki żelaza ze Smółek składający się oprócz naszyjników także z wykonanego z żelaza toporka.

Okres średniowiecza reprezentują zaś skarby odkryte w Słuszkowie, największy ze skarbów denarów krzyżowych w Polsce, składający się z niezwykle rzadkich emisji palatyna Sieciecha. Ponadto skarb z Kalisza - Rajskowa z monetą Bolesława Chrobrego, czy z Kościelnej Wsi z emisjami dynastii Jagiellonów. Prócz numizmatów na wystawie zaprezentowane zostaną także placki srebra z Kalisza - Dobrzeca, które mogły być przeznaczone jako kruszec do lokalnej mennicy.

Wystawa jest dostępna codziennie w dni powszednie od 10 do 15. Wstęp wolny.

Zobacz także:

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. "Rhizopolis" Joanny Rajkowskiej i Andrew Dixona

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. "Rhizopolis" Joa...

Teatr w Kaliszu. "Kto się boi Virginii Woolf?" na deskach kaliskiej Sceny Kameralnej

Teatr w Kaliszu. "Kto się boi Virginii Woolf?" na deskach ka...

Uniwersytet Kaliski już w przyszłym roku. Jest poselska inicjatywa ustawodawcza w sprawie utworzenia uczelni

Uniwersytet Kaliski już w przyszłym roku? Jest poselska inic...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto