Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40-lecie Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. To najciekawsze wystawy, jakie odbyły się tam w ostatnich latach ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wernisaż "Od kreacji do rzeczy". Studenci i dyplomanci Pracowni Sztuk Projektowych WP-A UAM w Kaliszu oraz prof. Monika Kostrzewa zaprezentowali podczas wystawy również swoją kolekcję ubrań
Wernisaż "Od kreacji do rzeczy". Studenci i dyplomanci Pracowni Sztuk Projektowych WP-A UAM w Kaliszu oraz prof. Monika Kostrzewa zaprezentowali podczas wystawy również swoją kolekcję ubrań Aleksander Kuciński
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku będzie wkrótce obchodzić jubileusz 40-lecia istnienia. Placówka mająca za zadanie chronić, dokumentować i popularyzować dziedzictwo przemysłowe naszego kraju i regionu, powołana została w styczniu 1981 r.

11 grudnia 1991 roku wystawą "Przemysł w Kaliskiem w okresie industrializacji ziem polskich w XIX w." otwarto Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Samo umiejscowienie Muzeum Historii Przemysłu w prawie dwustuletniej - słynnej niegdyś na cały kraj - fabryce sukna w Opatówku, po pierwsze uratowało od całkowitej dewastacji tę unikatową w skali europejskiej industrialną budowlę. Po drugie ma swój wymiar symboliczny - przyniosło jej drugie życie.

Z okazji jubileuszu w muzeum przygotowywana jest wystawa czasowa, ukazująca dorobek minionych lat, a przede wszystkim sylwetki osób i firm - darczyńców, sponsorów, mecenasów, pracowników, członków Rady Muzeum i Przyjaciół Muzeum.

Publikacje na jubileusz muzeum

Aby uświetnić Rok Jubileuszowy już teraz przygotowane zostały dwie pozycje książkowe. Są to: długo wyczekiwany "Katalog zabytkowych fortepianów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku", autorstwa prof. Benjamina Vogla - współtwórcy i do niedawna opiekuna kolekcji oraz drugie wydanie albumu "Opatówek - Fabryka - Muzeum", autorstwa Jerzego Marciniaka - dyrektora Muzeum. Pierwsza pozycja to wydawnictwo naukowe, które posłuży z pewnością naukowcom, studentom, muzealnikom, konserwatorom instrumentów, ale też wszystkim zainteresowanym historią przemysłu muzycznego. Druga to wydawnictwo popularne, zawierające dużo fotografii, w przystępny sposób przedstawiające dzieje Opatówka i działalność Muzeum.

Ich wydanie możliwe jest dzięki pomocy finansowej Mecenasa Muzeum - Bank PKO BP.

A my w oczekiwaniu na jubileusz Historii Przemysłu w Opatówku zapraszamy do obejrzenia zdjęć z najciekawszych ekspozycji, które mogliśmy podziwiać we wnętrzach instytucji w ostatnich latach.

O muzeum

Muzeum mieści się w klasycystycznej, starej fabryce sukienniczej z 1824 r. Budynek ten jest zabytkiem techniki z zachowaną na pięciu kondygnacjach wewnętrzną konstrukcją drewnianą i żeliwnymi schodami. Produkowano tutaj wysokiej jakości sukno od 1826 roku do okresu wielkiego kryzysu gospodarczego w XX wieku. W dawnych wnętrzach fabrycznych prezentowanych jest osiem stałych ekspozycji oraz jedna czasowa. Muzeum posiadamy wiele otwartych kolekcji do których przyjmowane są nowe eksponaty.

W Kaliszu spadł śnieg. Zobacz, jak wygląda przykryte cienką białą pokrywą osiedle Serbinów

W Kaliszu spadł śnieg. Zobacz, jak wygląda przykryte cienką ...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto