MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

ENERGETYKA - W Enerdze zapowiadają strajk. W czwartek rozmowy ostatniej szansy

AND
Akcja protestacyjna, w której według szacunków związkowców uczestniczyło około 3000 osób, odbyła się w piątek przed gdańską siedzibą koncernu Energa, którego częścią jest dawna Energetyka Kaliska.

- Skandaliczne i bezwzględne metody zarządzania, brak poszanowania i przestrzegania zawartych porozumień, ,,biznesowy model energetyki'', strach, stres, niepewność jutra, to obraz codziennej rzeczywistości większości pracowników zatrudnionych w spółkach Grupy Energa - piszą związkowcy w specjalnie wydanym komunikacie.
Według organizatorów protestu, zarządzający Energą traktują firmę jak własny folwark.
- Tolerowanie przez nas nieodpowiedzialnych pomysłów i decyzji zarządzających Grupą oznaczałoby, że wielopokoleniowy dorobek prawdziwych energetyków, a także ich miejsca pracy zostaną bez skrupułów zawłaszczone przez nieliczną grupę ludzi - piszą dalej działacze, zarzucając kierownictwu lekceważenie związków zawodowych i brak chęci porozumienia w sprawie postulatów zgłoszonych już w lipcu ub.r. Dotyczą one m.in. wzrostu płac. Związki domagają się też niepodejmowania działań restrukturyzacyjnych bez zgody wszystkich organizacji związkowych. Kierownictwo Energi wzywa natomiast do dialogu.
- Zgłoszone oczekiwania, w większości dotyczące sfery finansowej, nie mogą być zrealizowane bez jednoczesnych głębokich przemian, których celem jest poprawa efektywności i sprawności spółek - mówi Beata Ostrowska, rzecznik Energa SA. - Wobec zapowiedzi kolejnych protestów zarządy Grupy przypominają, iż realizowane są wszystkie postanowienia, jakie nakładają na nie zawierane porozumienia czy Umowa społeczna, w tym: prywatne ubezpieczenie zdrowotne wysokiej jakości, gwarancje pracy do 2017 r. oraz dodatkowe przywileje, takie, jak premia roczna, bony świąteczne, deputaty węglowe czy 80 % obniżka ceny prądu.
Według rzecznika, warunki pracy, które zapewnia swoim pracownikom Grupa Energa, są postrzegane przez rynek pracy jako niezwykle atrakcyjne.
- Zrealizowane zostało również porozumienie z ubiegłego roku kończące spory zbiorowe, każdemu pracownikowi wypłacono dodatkowe świadczenie w kwocie 1500 zł, które zaliczone zostało do budżetu wynagrodzeń i kosztów bieżącego roku. Nie można się więc zgodzić z zarzutem nieprzestrzegania porozumień czy łamania praw pracowniczych - dodaje Ostrowska.
Związkowcy zapowiadają jednak na 24 maja rozpoczęcie strajku generalnego. W piątek związkowcy niespodziewanie otrzymali zaproszenie na rozmowy z zarządem
- Nie spodziewaliśmy się tego. Spotkanie odbędzie się 20 maja. Zobaczymy, czy przyniesie ono jakieś rezultaty - mówi Roman Rutkowski, jeden z liderów ,,Solidarności'' w Enerdze.

Oto treść listu otwartego skierowanego do organizacji związkowych funkcjonujących w Grupie Kapitałowej Energa SA

Wzywamy Organizacje Związkowe funkcjonujące w GK Energa do potwierdzenia, że nasze wspólne dążenia to :

- odpowiedzialność wobec naszych klientów,
- troska o rzeczywiste powodzenie i przyszły los pracowników oraz ich rodzin,
- praca z poszanowaniem prawa i w zgodzie z najlepszym wzorcem PRACOWNIKA ENERGETYKI.

W imię potwierdzenia tych wspólnych dążeń wzywamy do:

- Zaprzestania wzniecania niepokoju społecznego poprzez podawanie nieprawdziwych informacji o zamiarach zwolnień pracowników lub obniżenia ich wynagrodzeń;
- Zaprzestania nawoływania do działań sprzecznych z prawem polegających na zaniechaniu usuwania awarii sieci elektroenergetycznej;
- Powrotu do stołu rozmów o tym, w jaki sposób zmieniać Grupę Energa w interesie pracowników i klientów;
- Odstąpienia od planowanego strajku i rozpoczęcia rozmów, w jaki sposób zrealizować niezbędne zmiany w interesie pracowników.

Realizowany obecnie proces zmian w GK Energa ma na celu stworzenie realnych warunków wzrostu dla spółek Grupy. Nie planujemy zwolnień pracowników, ani obniżenia wynagrodzeń. W naszej Grupie blisko 90% pracowników Grupy Energa posiada gwarancje zatrudnienia oraz zachowania swoich wynagrodzeń do roku 2017. Nie możemy i nie chcemy ich zmieniać. Pracownicy mogą odejść ze swoich firm – tylko dobrowolnie, korzystając z programu dobrowolnych odejść.

Zmiany w naszej Grupie są konieczne. Wdrażamy je po to, aby wartość ENERGI, a tym samym akcji pracowniczych, była jak najwyższa. Jest to szczególnie ważne w trwającym procesie prywatyzacji. Niepokoje wywoływane w tym szczególnym czasie są wyjątkowo szkodliwe. Obniżają wartość firmy. Przed nami wyzwania technologiczne i inwestycyjne. Musimy budować sieci energetycznie i nowe moce wytwórcze, a nie strajkować.

Nasze zaproszenie do rozmów jest wciąż aktualne. Zależy nam na tym, aby zbudować zgodę społeczną wokół procesu zmian.

W związku z tym zapraszamy ponownie do rozmów w dniu: 20 maja 2010 W Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto