Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Blizanów. Premiera książki o historiach mieszkańców gminy w obozach

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Premiera książki o historiach mieszkańców gminy Blizanów w obozach
Premiera książki o historiach mieszkańców gminy Blizanów w obozach UG Blizanów
W środę, 19 października, w hotelu Kristoff w Łaszkowie odbyła się premiera książki "Akcja Gestapo przeciwko polskiej inteligencji na terenie gminy Blizanów. Aresztowani i deportowani do obozów koncentracyjnych w III Rzeszy w kwietniu 1940" Dominiki Pawlikowskiej.

Książka została sfinansowana z budżetu Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie. W roli gospodyni spotkania dyrektorka książnicy, Paulina Wróblewska. Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs fotograficzny na najstarszą i najciekawszą fotografię przedstawiającą nauczycieli i uczniów z gminy Blizanów do 1979 r.

- Był to sposób na znalezienie zdjęć nauczycieli z list proskrypcyjnych. Najstarsze zdjęcie - z 1946 r. - pochodziło od Stanisława Urbaniaka. Były wójt otrzymał za nie ramkę cyfrową. Najciekawsze zdjęcie wytypowali internauci, lajkując je na profilu facebookowym biblioteki. Dostarczyły je Anna Szkudlarek - nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Blizanowie Drugim i Krystyna Kordzińska - była księgowa GBP w Blizanowie - tłumaczą organizatorzy spotkania.

Najwięcej zdjęć przyniósł do biblioteki Ireneusz Pietrzak, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Blizanowie Drugim. Jury konkursu wyróżniło spośród nich zdjęcie z budowy Szkoły Pomnika Tysiąclecia, ukazujące rolę kobiet w tym przedsięwzięciu. Zdjęcia z trzech szkół w miejscowościach: Lipe, Janków Pierwszy i Jastrzębniki dostarczyła Krystyna Sztylka, która uczyła w tych placówkach, a ze Szkoły Podstawowej w Rychnowie - Dobromiła Włodarczyk.

Zdjęcia dostarczyli ponadto: Violetta Słupianek - dyrektor Kaliskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Dorota Iglik, Zofia Fułek, Barbara Konopińska, Barbara Matusiak, Marzena Błażejak, Henryk Wcisłek, Jan Wojtyła, Janusz Nowak i Małgorzata Bartoszek. Wszyscy wymienieni uczestnicy otrzymali zegary z logo blizanowskiej biblioteki.

Pokłosiem konkursu była wystawa zdjęć szkolnych, prezentowana w blizanowskiej bibliotece od lipca, a na dzień promocji książki również w hotelu Kristoff w Łaszkowie. W promowanej publikacji znalazły się zdjęcia pochodzące z kroniki szkoły w Blizanowie i księgi pamiątkowej z okazji budowy pomnika w Blizanowie. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych w walce o niepodległość Polski, a zwłaszcza w akcji Gestapo przeciwko polskiej inteligencji w 1941 r.

O książce opowiadała sama autorka. Dominika Pawlikowska to nauczycielka języka niemieckiego i wiedzy o kulturze w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Wszystko zaczęło się w 2020 r. od zamieszczenia list proskrypcyjnych z gmin powiatu kaliskiego w pierwszej książce autorki "Historia w sepii. Opatówek. Wiewiórkowscy". Czytelnicy bloga autorki częściowo mogli wcześniej przeczytać historie bohaterów książki, którzy trafili do obozów Dachau i Mauthausen-Gusen, a pochodzili z miejscowości: Blizanów Drugi, Brudzew, Janków Pierwszy, Jarantów, Jastrzębniki, Kurza, Pamięcin, Piątek Wielki (wcześniej należał do gminy Brudzew), Piskory, Rychnów, Zagorzyn. Byli wśród nich nauczyciele i przedstawiciele duchowieństwa.

Książka liczy 156 stron i jest do kupienia w cenie 25 zł w blizanowskiej bibliotece, jak również za darmo do wypożyczenia.

Zobacz także:

Wieża Ciśnień i Akcelerator Kultury w Kaliszu. Wystawa Arka Szymańskiego i koncert Bastarda Trio

Wieża Ciśnień i Akcelerator Kultury w Kaliszu. Wystawa Arka ...

Gmina Blizanów. Nagrody dla nauczycieli z okazji Gminnego Dnia Edukacji Narodowej

Gmina Blizanów. Nagrody dla nauczycieli z okazji Gminnego Dn...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto