Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami festiwal Podróże w Czasie i Przestrzeni w CKiS w Kaliszu

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Za nami festiwal Podróże w Czasie i Przestrzeni w CKiS w Kaliszu
Za nami festiwal Podróże w Czasie i Przestrzeni w CKiS w Kaliszu Bartłomiej Hypki
Za nami I Ogólnopolski Festiwal - Podróże w Czasie i Przestrzeni, który odbył się w Centrum Kultury i Sztuki. To były 3 dni, podczas których nie zabrakło opowieści podróżników, wystaw, czy promocji książek. Była także prapremiera filmu dokumentalnego.

Dyskryminacja i przemoc wobec kobiet w podróży

Wśród prelegentów znaleźli się Aleksandra Wierzbowska - dokumentalistka i podróżniczka, skupiona na fotografowaniu wypraw ekstremalnych; założycielka studia kreatywnego Untold Stories. Żołnierz Wojska Polskiego. Aleksandra Wierzbowska w swojej prelekcji "Droga kobiet: budowanie świata, w którym idąc naprzód, nie musimy oglądać się za siebie" opowiadała o bezpieczeństwie kobiet w podróży, o doświadczaniu dyskryminacji i przemocy, często z najtragiczniejszym finałem.

- Przede wszystkim w podróży spotkałam dobro. Z jednej strony to nas otwiera na świat i daje dostęp do wielu wspaniałych tematów. Ale też stworzyłam ankietę, którą wypełniło kilkaset dziewczyn i aż 77,8 proc. doświadczyło przemocy seksualnej i prawie 15 proc. nie jest pewna - mówiła Aleksandra Wierzbowska podczas spotkania.

Twarze Paragwaju

Tomasz Owsiany. Dawniej romanista, dzisiaj podróżujący reportażysta, zajmujący się także konserwacją zabytków. Autor książek, artykułów oraz pokazów reporterskich. Swoje teksty i fotografie publikował m.in. w miesięczniku "Poznaj Świat", w "Podróżach", "Tygodniku Powszechnym" oraz "Kontynentach".

W trakcie swojej ostatnie podróży reporterskiej skupił się na rdzennej ludności Paragwaju. Jakimi drogami chcą, a jakimi muszą dziś podążać pierwsi mieszkańcy tamtych ziem? O tym dowiedzieli się kaliszanie, którzy przybyli na spotkanie "YVY Póra. Twarze Paragwaju"

- Cała moja przygoda reporterska zaczęła się 12 lat temu od pobytu na Madagaskarze, gdzie miałem uczyć języka francuskiego. Cała tamta rzeczywistość była tak fascynująca, że zacząłem ją opisywać w coraz dłuższych listach do znajomych i na kanwie tego powstała pierwsza debiutancka książka "Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie", którą dziś napisałbym zupełnie inaczej - wspomina Tomasz Owsiany. Dziś na swoim koncie ma już trzy i liczne publikacje.

W CKiS skupił się na opowieści o Paragwaju. Dzięki niemu poznajemy społeczności ludów Ache czy Ava Guaraní, brutalnie wysiedlonych przez hodowców soi.

- Wszystko w Paragwaju sprowadza się ostatecznie do problemu własności ziemi. Jeden procent właścicieli ziemskich ma więcej ziemi niż wszyscy pozostali, ta ziemia jest skoncentrowana w wielkich latyfundiach. A rdzenna ludność ma konstytucyjne prawo życia na ziemi swoich przodków, zgodnie ze swoją wizją i zasadami, a państwo powinno im zagwarantować ziemię darmowo. Ale to teoria - tłumaczy podróżnik. - Spędziłem też nieco czasu z ludem Ava Guaraní żyją np. ze zbieractwa surowców wtórnych na prywatnym wysypisku śmieci. Ale potrafią zarobić w ciągu dnia dwa razy więcej niż szeregowy pracownik banku.

Trudny los samosiołów

Krystian Machnik z Ostrowa Wielkopolskiego opowiedział wzruszającą historię o samosiołach, czyli ludziach, którzy do dziś zamieszkują Strefę Zamkniętą, utworzoną po katastrofie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przez wiele lat organizował dla nich akcje humanitarne i podczas prelekcji "Czarnobyl i wojna" tłumaczył, jak to zmieniła wojna w Ukrainie.

- W tym roku mija już 11 lat, jak tam pierwszy raz pojechałem. Pomoce humanitarne organizowałem od 2016 roku i nie mogłem ich przerwać nawet jak zaczęła się wojna. Musiałem pomóc mieszkającym tam ludziom, którzy zawsze mieli ciężko, a wojna tylko pogorszyła ich sytuację. Mam tam duże znajomości, w tym także w policji, co też mocno nam pomogło. Bez nich byłoby to niemożliwe - mówi Krystian Machnik.

Po spotkaniu odbyła się również prapremiera filmu "Czarnobyl: Ludzie ze stali".

Zobacz także:

Tłumy na Giełdzie Kaliskiej w pierwszą niedzielę marca. Co ciekawego można było tam kupić?

Tłumy na Giełdzie Kaliskiej w pierwszą niedzielę marca. Co c...

Gwiazdor serialu „Ranczo” na Dniu Kobiet w Liskowie. ZDJĘCIA

Night in Calisia. Wielki koncert w Kaliszu 10 lat po Grammy

Night in Calisia. Wielki koncert w Kaliszu 10 lat po Grammy ZDJĘCIA

Niech żyje muzyka hiszpańska! Koncert Filharmonii Kaliskiej "Viva España"

Niech żyje muzyka hiszpańska! Koncert Filharmonii Kaliskiej ...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto