Wodociągi kaliskie pod kreską. Finanse przedsiębiorstwa są na minusie. Czekają nas podwyżki?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Wodociągi kaliskie pod kreską. Finanse przedsiębiorstwa są na minusie. Czekają nas podwyżki?
Wodociągi kaliskie pod kreską. Finanse przedsiębiorstwa są na minusie. Czekają nas podwyżki? Pixabay
Udostępnij:
Blisko pół miliona złotych wynoszą straty Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu po pierwszych trzech kwartałach 2021 roku. Władze miasta zapewniają, że spółka zachowuje płynność finansową.

Interpelację w sprawie sytuacji finansowej w kaliskich wodociągach złożył radny Dariusz Grodziński. Jego zdaniem, pogarszająca się sytuacja finansowa miejskiej spółki może wieścić kolejne podwyżki za usługi komunalne, tym razem za dostarczenie wody i odbiór ścieków.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu zarabia przede wszystkim na dostawie wody i odbiorze ścieków na terenie miasta Kalisza. Spółka świadczy również usługi komercyjne, jak m.in.: badania laboratoryjne, usługi transportowo – sprzętowe, roboty sieciowe i wodomierzowe, usługi projektowe i techniczne oraz usługa konserwacji kolektorów Spółki Wodno-Ściekowej „Prosna”.

Prezydent Kalisza Krystian Kinasotwski poinformował, że PWiK trzeci kwartał 2021 r. zakończyło stratą netto w wysokości 497 916,32 zł.

- Na powyższy wynik finansowy Spółki miały wpływ różne czynniki, w szczególności warunki pogodowe, rosnąca inflacja, rosnące koszty materiałów, energii, usług zewnętrznych, pandemia COVID-19 – wyjaśnia prezydent miasta.

CZYTAJ TAKŻE:

Wodociągi tłumaczą, że na spadek wpływów wpłynęły intensywne opady (przede wszystkim w okresie od stycznia do maja br.) o wartościach ponadprzeciętnych w stosunku do roku ubiegłego przyczyniły się do zmniejszenia zapotrzebowania na wodę ale i zwiększenia ilości odprowadzanych ścieków do oczyszczalni w Kucharach.

- Jest to konsekwencją wzrostu opłat i tym samym kosztów z tym związanych. Pomimo utrzymania ceny za oczyszczanie ścieków z roku 2020, opłaty na rzecz Spółki „Prosna” były w okresie 9 miesięcy bieżącego roku o 842 tys. zł wyższe niż w 2020 roku. Dodatkowym kosztem dla przedsiębiorstwa jest wyeliminowanie (zgodnie
z obowiązującymi przepisami – Prawo wodne) z nowej taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków kosztów transportu i odbioru wód opadowych, które obecnie zostały przeniesione na Spółkę – dodaje prezydent Kinastowski.

Na pogorszenie sytuacji finansowej wpłynęła również pandemia koronawirusa. Wprowadzone obostrzenia ograniczyły, szczególnie dotkliwe w pierwszych miesiącach 2021 roku, a w niektórych przypadkach wykluczyły dodatkowe działania przedsiębiorstwa świadczone na zasadach rynkowych, co obniżyło poziom przychodów w stosunku do zakładanego planu.

- Spółka dopiero od maja bieżącego roku zintensyfikowała działania pozwalające na osiągnięcie dodatkowych przychodów komercyjnych, w tym: usługi czyszczenia kanalizacji, usługi projektowe, wznowiono usługi laboratoryjne dla klienta zewnętrznego, jak również kontrole jakości ścieków w zakładach przemysłowych. Dzięki temu w porównaniu do roku 2020 przychody z tego tytułu wzrosły o 260 tys. zł – wylicza Krystian Kinastowski.

PWiK podjęło szereg działań oszczędnościowych zmierzających do obniżenia kosztów. Spółka w ostatnim czasie prowadzi negocjacje ze Spółką Wodno-Ściekową „Prosna”. W wyniku prowadzonych rozmów udało się przez okres dziesięciu miesięcy bieżącego roku ograniczyć koszty opłat za odprowadzenie ścieków w kwocie 292 536 zł. W efekcie realizowanych działań strata została zniwelowana do kwoty 497.916,32 zł.

Kaliskie wodociągi zakończą rok na minusie

- Spółka pomimo uzyskanej za okres III kwartałów straty zachowuje bieżącą płynność finansową. Wszystkie zobowiązania finansowe regulowane są terminowo. Trzeba zaznaczyć, że pomimo podejmowania przez Spółkę działań w celu zminimalizowania straty w roku 2021 wynik finansowy na koniec roku
obrotowego będzie ujemny – tłumaczy prezydent Kalisza.

Na wzrost kosztów działalności kaliskich wodociągów miały wpływ także rosnące ceny energii, materiałów i usług budowlanych, wzrost płacy minimalnej, rosnąca inflacja czy wykluczenie kosztów wód opadowych po stronie odbiorcy usługi.

- Obowiązująca obecnie taryfa przygotowana została z uwzględnieniem wskaźników inflacyjnych zgodnie z wytycznymi regulatora na poziomie 1,8%. Rzeczywista inflacja publikowana przez GUS na koniec października 2021 r. osiągnęła wartość 6,8% - dodaje prezydent Kinastowski.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu jest w trakcie przeprowadzenia analizy ekonomicznej Spółki, w tym obowiązujących aktualnie cen i stawek opłat za usługi.

ZOBACZ TAKŻE:

Główny Rynek w Kaliszu. Miasto ogłosiło przetarg na remont starówki

II Bieg Chrystowskich dla Niepodległości

II Bieg Chrystowskich w Tłokini Kościelnej zwieńczył Grand P...

Antysemicki marsz w Kaliszu. Trzy miesiące aresztu dla zatrzymanych mężczyzn

Antysemicki marsz w Kaliszu. Trzy miesiące aresztu dla zatrz...


Obserwuj nas także na Google News

Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie